Karácsony tájékán a különleges, féltve őrzött aszú is pohárba kerül. A kései szüretelésű és sokputtonyos nedűket nem csak önmagukban kortyolhatjuk el, helyük van a menüben is – és nem feltétlenül az édességeknél.
Hagyományosan az édes borokat desszertek mellé szokás kínálni, bár az utóbbi időben egyre több más párosítással találkozhatunk a fine dining éttermekben. Bátran kísérletezhetünk odahaza is hasonló kombinációkkal, csupán néhány szabályra érdemes odafigyelni.
Örök igazság, hogy ha a főzésnél bort használunk, mindig az lesz az ételhez legtökéletesebben illő bor (ezért is felejtsük el a „rossz, de a fazékba jó lesz“ típusú lőréket – a szerk.). Egy tokaji aszús különlegességhez kínáljuk ugyanazt a bort. Persze a nem borral készült ételekhez is találhatunk ideális borpartnert. Mivel a bor mindig kicsit szárazabbnak hat, mint amilyen egyébként, fontos, hogy édesebb legyen az ételnél, mint ami mellé kínáljuk. Bár elsőre vadnak tűnhet, de a csípős, fűszeres ételek is remekül működhetnek édes borokkal. A már-már megszokottnak mondható libamáj-tokaji páros pedig azt bizonyítja, hogy a határozott savú, vastag, édes borok a zsíros ételek kiváló kiegészítői. A gorgonzola, roqueforti, stilton és egyéb nemespenész-bevonatú sajtokhoz az édes borok remekül illeszkednek, párosításuknál arra figyeljünk, hogy se a bor, se a sajt ne uralkodjon a másik fölött.
Citrusfélék, különböző gyümölcsök, intenzív ízű sajtok, túrós desszertek, máj, távol-keleti ételek, csonthéjas magvak, kacsa- és marhahús, étcsokoládé, fűszeres ízek – ezek azok, melyekhez mindenképpen érdemes édes bor párt keresnünk. A borok és ételek összehangolása a kontraszt és az analógia szempontjai szerint történjék. Törekedjük olyan bor választására, mely a lehető legtöbbet hozza ki a vele együtt tálalt ételből. A kombinálásnál egyaránt figyeljünk oda az étel legjellegzetesebb zamatára és a bor ízében fellelhető különböző jegyekre, majd ezeket próbáljuk egy kis játékos kísérletezés során összehangolni, míg el nem érjük a tökéletes harmóniát.
Hasonló játékra invitált november végén a Vinoport szervezésében a Zila Cukrászda és a Hímesudvar tokaji borászat. Az összegyűlt vendégek kilenc féle desszertkockát kóstolhattak össze hat féle borral. A szerző kedvenc párosai az epres kocka és a sárgamuskotály, a karamellás kocka és a zéta, és természetesen a tokaji aszús kocka és a 6 puttonyos aszú voltak. A játék szépsége, hogy ahány vendég, annyiféle párosítás született – megfontolhatjuk a szakértők javaslatait, de ne féljünk felülbírálni őket, hiszen mégiscsak az a fontos, hogy saját ízlésünknek megfelelő kombinációkat kapjunk.
Ha további útmutatásra lenne szükségünk, vagy egyszerűen csak kíváncsian vetnénk bele magunkat a borgasztronómia világába, több kiváló könyvhez nyúlhatunk. Kifejezetten a magyar piacon kapható borokra koncentrálva kaphatunk tanácsokat Herczeg Ágnes Borok a konyhában című hiánypótló munkájából, de haszonnal forgathatjuk Matt Skinner A borokról – egyszerűen – Hogyan válasszunk, vásároljunk és fogyasszunk bort című könyvét is, mely szintén külön fejezetben foglalkozik a borok és ételek párosításával.
Egy nagyszerű példa |
Segal Viktor december 1-én a Villa Bagatellben komponált ötfogásos menüt a Disznókő pincészet hét tokaji borához. Az est borai: 2009-es késői szüretelésű furmint; 5 puttonyos tokaji aszú az 1993-as, a 2007-es, a 2001-es és a 2002-es évjáratból; a 2005-ös 6 puttonyos nagyágyú, a Kapi, és az ugyancsak 6 puttonyos 2000-es.
A menü Amuse bouche: Holsteiner kenyér laskagombás, fűszeres zöldségekkel |