Gasztro Krisztina O'Brien 2011. október. 04. 14:34

Miért sok a megbetegedés a kocsmázások után?

Pub crawl – vagyis kocsmakörút. Enélkül elképzelhetetlen akár csak egy hétvégi kiruccanás is a csatornán túlra. Mint kiderült, könnyen üröm vegyülhet a koccintgatások okozta örömünkbe.

Nagy-Britanniában egyre gyakoribb a gyomorfertőzés és ugrásszerűen megnőtt az E. Coli baktérium okozta megbetegedések száma, adta hírül a közelmúltban az Independent napilap. A szakértők eddig tanácstalanul álltak a jelenség előtt, ám a Health Protection Agency (angol közegészségügyi hivatal) legújabb felmérése alapján az ok minden valószínűséggel az angol pubok rossz higiéniai állapotára vezethető vissza.

A HPA felmérése szerint a Nagy-Britannia pubjaiban felszolgált jég egyharmada egészségre ártalmas mértékben tartalmaz kórokozókat. A kocsmák nem gondoskodnak a jégkészítő gépek rendszeres tisztításáról és karbantartásáról, vagy pedig olyan jeget szolgálnak fel, amely hónapok óta áll a hűtők rekeszeiben. „Ha a jeget biztonságos ivóvízzel készítik, megfelelő higiéniai körülmények között, akkor a jégkockáknak nem szabad káros mennyiségű kórokozót tartalmaznia” -- állítja a felmérés. A  tanulmány szerzője, Judith Tapper hozzáteszi, hogy – „a gépeket alaposan és rendszeresen kell megtisztítani az előírt tisztító folyadékkal, és ha szükséges, le is kell cserélni alkatrészeket.”

Gyimesi Zsuzsa

John Piggott, a HPA élelmiszer, víz-és környezetgazdálkodási laboratóriumának vezetője szerint a tisztítást egy hamis közhiedelem miatt mulasztják el, miszerint a jég csupán víz, a víz pedig tiszta. „A jeget sokan nem minősítik élelmiszernek, ezért nem tartják idevágónak az élelmiszerek tárolására vonatkozó higiéniai előírásokat, amelyek néhánya persze nem is alkalmazható a szóban forgó kérdésben” – nyilatkozta Piggott , felhívva a figyelmet arra is, hogy az otthoni mélyhűtők mélyén lapuló jégkockákkal valószínűleg ugyanez a helyzet.

A HPA statisztikái szerint a hasmenéses vagy hányásos megbetegedések száma 50 százalékos növekedést mutat a tíz évvel ezelőtti, 1990-es adatokhoz képest. Ez pedig óriási terhet ró az angol közegészségügyre (NHS), sőt a gazdaságra is „A hányást és hasmenést okozó Norovirus például fertőzött étellel vagy itallal terjed, és az egyetlen módja a védekezésnek a jól betartott higiénia. Az évente előforduló 3 millió fertőzésnek csak egészen kis hányada körülbelül 10 ezer eset kerül jelentésre, vagyis jelenik meg a statisztikákban” – állítja a tanulmány. A szakértők komoly ellenőrzéseket szeretnének, amely ugyancsak komoly gazdasági kérdés lehet, hiszen a szigetországban a puboknak se szeri  se száma.

Gyimesi Zsuzsa

A rengeteg pub, gasztro-pub az ide látogató látogató turistáknak is komoly veszélyt rejteget. Íme, összegyűjtöttünk néhány tippet ,hogy mire figyeljünk a kocsmakörutak alkalmával.

Ha a helységbe lépve áporodott alkohol szag fogad bennünket, inkább álljunk tovább, kőhajításnyira  biztos találunk egy másik pubot. A kiszolgálásra várva győződjünk meg arról, hogy a pult tiszta, nem úszik a sörben. Ha lerobbant állapotban találjuk a toalettet, már fizessünk is, irány egy másik hely. Lehetőleg ne kérjünk jeget az italunkba, inkább válasszunk behűtött dobozos vagy üveges innivalót.

Ha többen vagyunk, ne poharanként rendeljünk bort, inkább egy egész palackkal, amit előttünk nyitnak ki. A Guinness-nek és néhány fajta más barna sörnek csapolás közben állnia kell egy egészen rövid ideig, amíg fel nem tisztul. A csaposok időmegtakarítás címén sokszor korábban félig megtöltött poharakban csapolnak tovább. Legyünk benne biztosak, hogy frisset kapunk, és inkább várjunk kicsit.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.