Gasztro Tóth Sándor 2011. június. 10. 13:40

Az uborka rehabilitációja – recept

Valószínűleg a spanyol uborkatermelők még jó ideig emlékezni fognak a 2011-es évre, amikor a valójában még mindig nem bizonyított eredetű német járvány okán a gyanú sötét árnyéka vetődött rájuk. Minden eszközzel védik a mundér, illetve az uborkájuk becsületét.

Az Európai Unió hivatalos fórumainak szintjén tárgyalják az uborkaügyet. A brüsszeli kassza 150 millió euróval készen áll a Spanyolországot ért károk megtérítésére, ugyanakkor az ottani becslések szerint a kezdetek óta a 417 millió eurót is elérte a gazdák vesztesége. A madridi kormány a legutóbbi napokig következetesen ragaszkodott ahhoz, hogy Németország száz százalékban megtérítse a veszteséget. Úgy tűnt,nincs bocsánat, s ebben valószínűleg, kivételesen még a szeparatista baszkok és a fejlett identitású katalánok is egyetértettek.. A legújabb hírek szerint azonban változott a madridi álláspont.

Miközben a benyújtandó számlák felmérése zajlott, a spanyolok óriási kampányt inditottak, hogy visszaállítsák az uborka – és zöldségágazat tekintélyét. Az első hatásos lépésként június 6-át a spanyol uborka napjának nyilvánították. Az internetes közösségi oldalaktól és a gasztroblogerektől kezdve az éttermekig, neves séfekig mindenki összefogott annak érdekében, hogy a hazai vásárlási, fogyasztási kedvet (is) növeljék. Az uborka népszerűségét főként hasznos élettani hatásainak propagálásával, hagyományos és új receptek összeállításával, közlésével vélik fokozni. Erre szükség is van az uborkaszezon idején, mivel a korábbi visszamaradt exportszállítmányok után még mindig érződik a megrendült fogyasztói bizalom, amit a különféle híresztelések tápláltak.

Az uborkát nemcsak salátaként, előételként fogyasztják a spanyolok, de része a főétkezéseknek, ott van turmixokban is. Nem szólva arról,hogy egyik fő eleme a mediterrán étrendhez tartozó klasszikus levesüknek, a gazpachónak (a meleg időben hidegen fogyasztott leves receptjét korábban rovatunkban közreadtuk – a szerk.). Az uborkából készült  fogások mellett kampányol az egyik legjelentősebb spanyol gasztroblog, a Gastronomía&Cía is. Hangot adva annak, hogy a jó salátához nem kell más, mint extra szűz olívaolaj, só és a spanyol uborka. Természetesen ennél jóval fantáziadúsabbak a kiváló receptek, amiből több tucatnyit jelentetett meg. Közülük választottuk ki a pikáns uborkasalátát. Az ízekben gazdag, frissítő, tápláló, ugyanakkor könnyed saláta fogyasztható magában, előételként, tapasként, de húsok mellé garnírungként is.

Pikáns uborkasaláta – recept

gastronomiyacia.com

Hozzávalók (4 személyre): 2 kígyóuborka, 1 mogyoróhagyma, fél kávéskanál aji bors (vagy aleppói bors: apró piros paprika), 12 nagylevelű menta, frissen őrölt feketebors, néhány csepp szezámolaj (ízlés szerint), lime lé, rizsecet, extra szűz olívaolaj, só.

Mindenesetre mossuk meg jól az uborkát (a héjával  fogyasztjuk, de ha nagyon parázunk, hámozzuk meg), s vágjuk le a két végét. Ezután szeljük fel hosszában vékony szeletekre, majd egy edénybe helyezve sózzuk meg, öntsünk rá kevéske olívaolajt, s hagyjuk néhány percig állni. Tisztítsuk meg a mogyoróhagymát, s metéljük fel apróra. Tegyük egy másik tálba, amelyben a dresszinget készítjük az aji-bors (vagy aleppói-bors) hozzáadásával. A megmosott, megszárított mentaleveleket fél centis csíkokra (chiffonade) vágva ugyanebbe az edénybe tesszük, s néhány csepp lime-lét csepegtetünk rá, majd jöhet a rizsecet és a szezámolaj, végül az egészre őröljünk fekete borst. Mindezt szépen össze keverjük, és olívaolajt öntünk rá. Csak olyan mennyiségben, hogy az ízek egyensúlyban maradjanak, ne lehessen kiérezni erősebben egyik alkotóelemet sem. Lecsurgatjuk az uborkát, s egy nagyobb lapos tányérra vagy tálra fektetjük. Kanalanként adagoljuk-csurgatjuk rá a dresszinget.

Fogyaszthatjuk csak magában (kiváló fogyókúrás fogás is), adhatjuk grillezett húsok mellé. „Tapasolhatunk” vele borozáshoz, sörözéshez: pici vajkrémmel megkent pirított kenyérszeletekre halmozzuk, marinírozott lazaccal is megkoronázhatjuk.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.