Lássuk be, hogy egy kerti partit nehezen tudunk elképzelni sült húsok és kolbászok nélkül. Pedig olyan finom sült zöldségételeket lehet elővarázsolni a grillrácsról, hogy a legelszántabb húsevő is leeszi a tányérunkról.
Nem is olyan régen még csak egyszerűen tűzet raktunk, szalonnát sütöttünk, ettük sok füstős hagymával, kormos kenyérrel, és megvolt a buli. Aztán rendszert váltottunk, és rászoktunk a kerti grillpartikra, olykor ugyan csak a teraszon, de mindenképpen tarjával, hamburgerrel, pácolt csirke-pulykamellel, baconbe tekert virslikkel s kolbászokkal, meg egyre több rafinériával. Éppen itt az ideje, hogy feldobjuk a partikat valami újdonsággal. Néhány remek zöldséges fogás garantáltan elképeszti bármelyik ragadozó barátunkat, és mellesleg a koszorúereinket is pihenni hagyja. A vegák hálája pedig üldözni fog, amiért végre nem csak sült kukorica és saláta jut nekik.
Sült tök, joghurtos padlizsán szósszal
A mediterrán stílusú ételbűvölő, sztárszakács Yotam Ottolenghi új könyvében a zöldségeké a főszerep. Tapasztalataink szerint az alábbi receptje eddig mindenkinek bejött, noha tény és való, hogy gránátalma melaszt felhajtani nem könnyű. A melasz ugyanolyan alkotó eleme a mediterrán konyhának, mint mondjuk a kókusztej a thai konyhának. Úgy hogy, ha külföldön járunk, feltétlenül vegyük fel ezt a holmit a bevásárló listánkra, és tartsuk nyitva a szemünket a különleges import termékeket árusító magyar boltokban is. Egyébként, magunk is készíthetünk gránátalma melaszt. Friss gránátalmából kicsit macerás kifacsarnunk a magokat, majd addig főzni, amíg egy pár kávéskanálnyi sziruppá nem lényegül át. Egyszerűbb, s ugyanúgy megteszi, ha 750 ml gránátalma lét összekeverünk 10 dkg cukorral ,125 ml citromlével, és a keverékből sűrű szirupot főzünk, amely remekül eláll a hűtőben pár hétig. Gránátalma levet már a jobb szupermarketekben is lehet kapni, és garantáltan ott van az Ázsia és Arbat boltok polcain.
S most nézzük a receptet!
1 nagy tök (sütő-vagy főzőtök, a zsenge prímőr nagyon finom, de vigyázzunk, nehogy szétessen a rácson)
4 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál tisztított tökmag
1 evőkanál tisztított napraforgómag
1 evőkanál szezámmag
10 g aprított mandula
pár levél bazsalikom
só és bors
A mártáshoz:
1 közepes padlizsán
150g görög joghurt,
2 evőkanál olívaolaj
1,5 teáskanál gránátalma melasz
3 evőkanál citromlé
1 evőkanál durván összevágott petrezselyem
1 gerezd fokhagyma, összezúzva
Még a kerti sütés előtt pörköljük meg az olajos magvakat, hámozzuk meg (a vékony héjú prímőr tököt nem kell meghámozni) és magozzuk ki a tököt, majd vágjuk fel jó ujjnyi vastag cikkelyekre. Amikor a kerti sütőnk már jól felhevült, tegyük a tököt a rácsra és többször forgatva süssük 20-25 percig, illetve ameddig átpuhul, s kicsit megpírul. Tegyük a padlizsánt is a grillre, héjastól, ameddig a bőre fel nem reped, és a húsának finom füstös illata nem lesz. Ezután kaparjuk ki ( fakéssel vagy favillával)a padlizsánvelőt egy szűrőbe és csurgassuk le a levét. Keverjük össze a joghurttal, a gránátalma melasszal, a fokhagymával a petrezselyemmel és némi sóval, borssal. Amikor kész a tök, szórjuk meg a pörkölt magvakkal, a bazsalikommal. Tálaláskor a joghurtos öntetet a szeletekre csurgathatjuk, vagy mártogatásként kínáljuk hozzá.
Mit tehetünk még a grillre?
A füge és az őszibarack kitűnő ízt kap grillezve. A fügét picit megkapatjuk a rácson (vigyázzunk,ne száradjon ki), egy kis mézzel megcsurgatjuk, és már tálalhatjuk is. Ricotta sajttal, friss salátalevelekkel, no meg pörkölt magvakkal. A grillezett barack isteni mozzarellával ,saláta levelekkel és egy kis mézes saláta öntettel. A mézes öntethez nem kell nagy tudomány: 1 evőkanál friss citromlevet, 1 evőkanál olíva olajt, és fél evőkanál mézet összekeverve kitűnő dresszinget kapunk. A sajtok közül a halumiból készíthetünk remek nyársakat. Lila hagymával váltogassuk a sajtkockákat, és marínáljuk egy kis balzsamecetbe mielőtt a grillre tesszük őket.
A savanykás ízű dresszing új ízt csalogat ki a frissen sült zöldségekből is. Grillezhetünk céklát, fehérrépát vagy paszternákot, cukkinit, édes krumplit. Aki jobban szereti az édeset, az a következő öntetből kihagyhatja a kapribogyót és adhat hozzá, mézet vagy juharszirupot. A kombinációk pedig sokszorosak, hiszen adhatunk hozzá egy kis bazsalikomot, zsályát, szurokfűvet vagy apróra vágott koriandert is. Aki szereti az intenzívebb,illatos öntetet, próbálkozhat narancs lével és citrom héjjal is.
Ottolenghi sült paszternákja
Hozzávalók:
4 paszternák (kb. 700g összesen)
2 közepes fej lila hagyma
90ml olívaolaj
4 szál kakukkfű
2 szál rozmaring
1 teljes fej fokhagymát szedjünk darabjaira és vágjunk félbe vízszintesen
Só és bors ízlés szerint
2 édes burgonya (kb. 600g )
20 koktélparadicsom, félbe vágva
2 evőkanál fehérbor ecet
2 evőkanál kapribogyó
1 tk mustár
1 ek pirított szezámmag
Vegyünk elő egy eldobható alu grilltepsit, vagy merev alufóliából formázzunk tálcát a grillrácson. Hámozzuk meg a paszternákot és vágjuk fel két-három részre, a hosszától függően. Szeljük minden egyes darabot hosszában is ketté, hogy nagyjából 5 cm hosszú és 1,5 cm széles darabokat kapjunk. Daraboljuk fel a hagymát is, de óvatosan, hogy ne zuhanjon cikkelyeire. Tegyük a zöldségeket a tepsibe, adjuk hozzá a kakukkfüvet, a rozmaringot, a fokhagymát, egy kis sót borsot, és a 60 ml olívaolajt. Süssük kb. 30 percig a grillen néhányszor megrázogatva. Ha van édes burgonyánk, azt csak a sütőidő vége felé tesszük a rácsra, és a paradicsom feleket is csak a végén, sütjük, az egész rakományt összesen még 15 percig, amíg az édes burgonya meg nem puhul, és a paradicsom töttyedni nem kezd. Ne kevergessük,tologassuk, mert a paradicsom és a hagyma szétnyomódik, csak enyhén rázogassuk, és ha nagyon sül az alja, öntsünk hozzá még egy pici olajt. Keverjük össze (habverővel) az ecetet, a kapribogyót, a mustárt, a maradék olajt és fél teáskanál sót, és öntsük a zöldségekre abban a pillanatban amikor levesszük a grillrácsról. Rázogassuk meg gyengéden, fűszerezzük még, amennyiben szükséges. Szórjuk meg a tetejét pörkölt szezámmaggal, és már tálalhatjuk is.
Reméljük, ezek a receptek meghozzák a kedvet a vega grillezéshez.Legyünk bátrak és találjunk ki magunk is új zöldséges-gyümölcsös fogásokat. A legjobb (házi) szakácsok csak inspirációnak használják a recepteket, a többit az ösztöneikre bízzák.