2011. január. 11. 06:00 Tóth Sándor Utolsó frissítés: 2011. január. 10. 18:07 Gasztro

Milyen lesz a világ legjobb étterme?

Körvonalazódnak a tervek, miként születik újjá a legendás katalán étterem, az El Bulli. A hírek szerint Ferran Adriá futurisztikus gasztropalotát álmodik a Roses-i öbölbe.

Hosszú évek óta a világ legjobbjának tartott vendéglátóhely az El Bulli. Tulajdonosa, korunk szakácsművészetének mágusa, Ferran Adrià a modern katalán-spanyol architektúra fenegyerekét, a különleges építmények mesterét, Enric Ruiz-Gelit kérte fel új gasztronómiai kísérleti- és tudományos központja megépítésére. Már tavaly ilyenkor is tudni lehetett, hogy nagy fába vágta a fejszéjét, pontosabban kését a nevezetes séf, amikor úgy döntött, az idei évad után 2014-ig bezárja, s rendeltetésében megújítja éttermét. A fennállásának harminc éve alatt a sokak által vágyott három Michelin-csillagra többször is érdemesnek tartott El Bulli Spanyolország Földközi-tengeri partszakaszának, a Costa Bravának egy sziklás öblében, Rosesben található.

A Kis Buldog már rég nem rejtőzködhet a romantikus környezetben, hisz ismertsége más sorsot szánt neki. A molekuláris konyha titkait hazai, amerikai és kínai egyetemi kurzusokon oktató Ferran Adrià mert új jövőt álmodni éttermének, amikor helyén egy gasztronómiai tudásközpont létrehozása mellett döntött. Az elképzelés, amelynek részletei fokozatosan látnak napvilágot, nagy ívű, igazán méltó ahhoz a pályaívhez, amit Ferran Adrià konyhai mosogatóból a világ legjobb séfje és az egyetemi díszdoktori címig befutott.

Az építész és a séf. A két katalán fenegyerek
Cloud9

A mesterséf, miután több építésszel is konzultált, Enric Ruiz-Geli (43) mellett döntött. A Cloud 9 Stúdió vezetőépítésze nevének csupán az említése is elegendő ahhoz, hogy az ember fantáziája beinduljon, s a rosesi Cala Montjoira a legfantasztikusabb épületet/épületeket képzelje el. Hasonlatosat ahhoz, amilyet egy holdbéli tájra, vagy űrbázisra vizionálna, hiszen ezt példázzák a Ruiz-Geli által alkotott legismertebb építmények: a barcelonai Media-TIC, a llobregati Hotel Habitat, a New York-i (Coney Island) új Aquarium , a llersi Villa Bio és az empuriabravai Villa Nurbs. Mind futurisztikus formai megjelenésükben, mind funkcionális összetettségükben újat hoztak. A figuerasi Enric Ruiz-Geli épületcsodái szinte élnek, mozognak környezetükben. Ihletettsége sem lehet véletlen, mivel ő is a szűrrealizmus legnagyobb alkotójának, Salvador Dalínak a szülővárosában látta meg a napvilágot. Hivatalosan az év első országos gasztronómiai eseménye, a január 25-én kezdődő Madrid Fusión lesz a helyszíne az El Bulli átalakítási tervei ismertetésének. A nagy érdeklődésre tekintettel, valamint Adrià kimondottan jó píárjának köszönhetően máris számos híradás jelent  meg erről a spanyol médiában.

Több elsődleges szempont is van, ami meghatározza majd az új építmény jellegét. A megrendelő a modern kommunikáció technikai újdonságaival felszerelt, interaktív bemutató, oktató, alkotó teret (termeket) kíván létrehozni, amihez jelentős nagyságú könyvtár csatlakozik. Természetesen minden a gasztronómia tudomány égisze alatt teremtődik meg. Ott történik majd az ismeretek/tapasztalatok átadása a Föld különböző országaiból a kurzusokra érkező 20-25 kiválasztott szakácsnak, ott lesznek majd a bemutató és közös főzések, a legújabb konyhatechnikai eszközökkel és főzési-sütési módszerekkel, eljárásokkal. A könyvtár létrehozásának szándéka is bizonyítja, Ferran Adrià – aki könyveivel is gazdagította a szakácstudományt – maga köré kíván gyűjteni mindent, ami a gasztronómia elméletével, gyakorlásával kapcsolatos. Feltételezzük, hogy a legutolsó kiadványoktól a könyvritkaságokig. Az egyedülálló tudásközponthoz természetesen egy étterem is tartozik majd, hiszen minden főzés és étek próbája az evés. Állítólag a tervező érintetlenül, de bizonyára újra gondolva, meghagyja majd az El Bulli jelenlegi éttermét.

A kialakításánál elsődleges szempont a környezettudatosság is. Enric Ruiz-Geli az intelligens, környezetbarát és zöld építészet elveit követi. Az új El Bulli esetében pedig mindennél fontosabb a legújabb architektúra irányelveinek a követése, ugyanis a Cap de Creus (Girona) természetvédelmi parkban helyezkedik el. A világszínvonalú létesítmény az első hírek szerint nulla káros anyag kibocsátású lesz, önfenntartó, ökonomikus és energiatakarékos. Külön figyelmet érdemel, hogy önálló víz- és energia ellátása lesz, a nap-, a szél- és geotermikus energiaforrások kombinált felhasználásával. Megemlítik róla még, hogy úgynevezett smart grid (intelligens hálózat) technológiával rendelkezik majd, amit eddig Európában csupán három épület mondhat a magáénak. A felgyülemlett (generált) energiát hidrogénelemekben tárolják, amelyek a szükséglet szerint elosztják majd a felhasználó egységek között. Hasznosítják majd az eső- és tengervizet is, s még az algából is energiát termelnek.

Az előremutató, környezethumánus El Bulli mindenképpen a jövő architektúrájának jegyeit hordozza majd magában. Eddig egyedül arról nem esett szó, mindez milyen formájú futurisztikus építményként jelenik meg. Nem véletlenül, egy jó séf nem árulhat el előre mindent, hiszen mi lesz akkor a meglepetés.