Hol koccint Iniesta?
Bár bejárta a világot a videofelvétel, amelyen a győztes spanyol fociválogatott két tagja már a Socker City-ben sörrel ünnepelt, valószínűleg mostanra több koktélt is legurítottak.
Iniesta és Puyol is, mint többen a spanyol válogatottból, a világ egyik legeredményesebb focicsapatának, az FC Barcelonának a játékosai. Az életvidám, aranylábú fiúknak természetesen több kedvenc éttermük, koktélbárjuk, szórakozóhelyük van a katalán fővárosban. Nem feledkezik meg erről említést tenni Iniesta tavaly szeptemberben megjelent könyvének, az Un año en el paraiso-nak (magyar fordításban: Egy év a paradicsomban) társszerzője, Sique Rodríguez sem.
A leghíresebb barcelonai koktélbár, a Boadas sok szállal kötődik a futballklubhoz. Egyik italát például Csigrinszkij koktélnak hívják. A katalán klub által 25 millió euróért megvásárolt – de a reményeket valójában be nem váltott – ukrán középhátvédről, Dmitrij Csigrinszkijről nevezték el a focisták körében igen hamar közkedveltté vált koktélt.
A következő összetevőkből áll: vodka, citromlé, áfonya lé, gyömbér, pár karika uborka. Nagy, széles szájú pohárban, sok jéggel adják a vendégeknek 7,5 euróért.
Persze már akinek rááll a nyelve, és ki tudja mondani a katalán-spanyol ajkúaknak eléggé nehezen kiejthető nevet. Könnyen lehet, hogy helyette csak simán Pimm’s-et kérnek, hiszen a Csingriszkij kísértetiesen hasonlít ahhoz, amit a „britek sangriájának” is neveznek.
Pimm’s és a Klasszikus Pimm’s |
1. A Csingriszkij koktél ihletője, a Pimm’s őse 1823-ban egy londoni bárban született. Bizonyos James Pimm szolgált fel először emésztésserkentőként vendégeinek fedeles fémkupában egy gin-tonik alapú, fűszer-és gyógynövényekkel kevert italt, amit No.1 Cup névre keresztelt. Hogy milyen vajákos szereket, milyen összetételben használt, nem tudni, a mai napig titkos recept alapján fűszerezik a nagyüzemi előállításban az italt. Az idők során megszülettek a fűszeres Pimm’s narancslikőrös, vermuttal higított, whisky, rum, brandy és vodka alapú narancsra, citromra, eperre, áfonyára, sárgadinnyére, uborkára, zellerre ágyazott változatai. A palackozott, koktélalapok No.1 –No.5. jelzéssel kaphatók.
|
Az 1933-ban alapított patinás koktélbár a híres barcelonai sétány, a Las Ramblas közepén, a calle Tallers sarkán található. Első tulajdonosa és létrehozója a Havannában született katalán koktélspecialista, Miguel Boadas (az ő nevét viseli ma a bár), amelyet a művészek és a focisták – Iniesta, Puyol, Fabregas és a többiek – egyaránt favorizálnak. Madridból hazatérve a győzelmi fiesta után, kizárt dolog,hogy kihagynák itt a koccintást. A Boadas-ban gyakran rendeznek mixer versenyeket is. A turisták is szívesen látogatják, nemcsak azért, hogy lencsevégre kaphassanak valamely hírességet, de belső enteriőrje, békebeli, régies hangulata miatt is. Többször megfordult itt Ernest Hemingway, Sophia Loren és a katalán festőművész, Joan Miró is.
A koktélbárnak magyar vonatkozása is van. Mégpedig a labdarúgás háza tájáról. Rendszeres vendége volt a helynek, sokszor órákat töltött el itt játékostársaival frissítő koktélokat kortyolgatva Kubala László, az FC Barcelona legendás magyar focicsillaga. Kubala a sportklub valaha élt egyik legnépszerűbb játékosa volt, 1950-től 1963-ig játszott a csapatban. Azt nem tudjuk, róla neveztek-e el koktélt, viszont szobrát tavaly avatták fel a barcelonai Camp Nou stadionban.