A Costes lett 2009 legjobb étterme a Dining Guide szerint
A közéleti és üzleti élet, illetve a hazai gasztronómiai szakma jeles képviselői jelenlétében hirdették ki január 20-án, szerda este a Budapest Marriot Báltermében, hogy ki nyerte az idei Dining Guide Év Étterme díjat – a 36 fős zsűri a Costes csapatát ítélte 2009-ben a legjobbnak.
A díjátadó gála a Dining Guide idén először amatőrök számára meghirdetett pályázatainak eredményhirdetésével indult. Több mint 150 pályázat közül Láng László Stand up című írását ítélte a legjobbnak a diningguide.hu csapata, míg a beérkezett fotók közül az éttermi fotó kategóriában Gulyás Krisztián, az otthoni fotók között pedig Nagy Sándor képét találták díjazásra érdemesnek.
Az este legizgalmasabb része persze még csak ezután következett. A Dining Guide idén ötödjére választotta meg az Év Éttermét. Az étteremkalauz tesztelői ajánlást állítottak össze az üzletemberekből, diplomatákból és közéleti személyiségekből álló, az ínyenc vendégkört reprezentáló 36 fős zsűri számára – akik között megtaláljuk a Dining Guide főszerkesztőjét, Mautner Zsófiát, Gere Attila borászt, illetve a Gusto magazin tulajdonos-kiadóját, Kőváry Zoltánt is. A zsűri tagjai az inkognitóban végzett tesztelések során szerzett tapasztalataik alapján választották ki az Év Étterme címért induló tíz éttermet, melyek listáját május 3-án tárták a nagyközönség elé.
Különleges alapanyagok. Komolyan veszik © fotoBONDY |
A bizottság tagjai a tesztelés második körében a versenyben maradt tíz éttermet, az Arany Kaviárt, a tavalyi nyertest, a Bock Bisztrót, a Babelt, a Chateau Viszt, a Costest, a Csalogány 26-ot, az Enoteca Corsót, a 2005-ben és 2007-ben is nyertes Fausto's-t, a Kistücsök éttermet és az Onyxot a további tesztelések során egytől tízig terjedő skálán nemcsak kulináris kritériumok, hanem általános gasztronómiai és fogyasztói szempontok szerint is értékelték. Az inspektorok összesített szavazatai alapján választották végül ki a Dining Guide díj idei nyertesét, a Costest.
A Costes csapata rendkívül komolyan veszi, hogy világszínvonalú csúcsgasztronómiát honosítson meg idehaza – ennek egyik záloga, hogy a különleges alapanyagokat a párizsi Rungis piacról szerzik be. Az étterem nevében a díjat Gerendai Károly tulajdonos vette át, aki beszédében az étterem sikerét a többek között Ferran Adriá éttermében tanult portugál Miguel Rocha Vieira konyhafőnöknek és csapatának tulajdonította. Gerendai Károly – miközben versenytársainak a magyar gasztronómiáért folytatott munkáját is méltatta – azt is elmondta, hogy Vieirát idén az argentin, számos Michelin csillagos étteremben megfordult Nicolas Rafael Delgrado váltja, akivel, bízik benne, hogy 2010-ben ismét indulhatnak a megtisztelő címért.
Idén először egy különdíj is kiosztásra került, mellyel a diningguide.hu csapata a gasztronómia progresszív jelenségeire, a fejlődést szívén viselő szakembereire hívta fel a figyelmet. A szerkesztőség a díjat az Alabárdos étteremnek és konyhafőnökének, Bicsár Attilának ítélte, mivel a csak esténként nyitva tartó étterem napközben komoly szakmai műhelyként működik.
A díjátadó gálát követően a jelenlévő vendégek a tíz döntőbe jutott étterem ínycsiklandozó fogásaiból választhattak kóstolót. A Costes győztes csapata kacsamájat kínált a vendégeknek Bleu Montagne kávéval ízesítve, friss házi kalácssal, illetve serpenyőben sült Szent Jakab-kagylót vörös quinoaszemekkel és narancsos répamártással. Valamennyi étterem kitett magáért, a tudósító személyes kedvencei az Aranykaviár nyírfán füstölt vágótokfiléje, a Fausto’s halszósszal tálalt házi tagliatelléje, illetve az Onyx Baba Savarinja egzotikus gyümölcsvariációkkal voltak.