2009. november. 25. 07:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 25. 07:47 Gasztro

Szerelemre és ezer bajra – recept

Hovatovább már fogalmunk sincs róla, mikor ártunk vagy használunk magunknak. Időről időre hol a mennyekbe menesztenek, hol a pokolra küldenek pallérozott egészségtudorok ételért-italért.

Zsírt egy csöppet sem, a hús a halál, a hal uszonyos higanyraktár, a zöldség vegyszerbomba, a gyümölcs alattomos cukortartó. Kivéve, ami éppen újra fel van fedezve, és amibe valahogy mégsem pusztult bele évszázadok során az emberiség.

Az utóbbi időben egyre többet hallunk-olvasunk a kókuszról, amivel, lássuk be, idáig sem volt sok bajunk, legfeljebb az igazihoz nemigen jutottunk hozzá. Manapság már nemcsak üres, kiszáradt mutánsai jutnak el hozzánk, s még az árával is megbékélhetünk. A karácsonyi ünnepekhez közeledve pedig még azok is keresik, akik nem kultiválják különösebben az egzotikumokat. Legfeljebb ők a reszelt, zacskós változatot ismerik. Szóval, ez a kókusz már mindenféle önálló honlapot is kapott – nem nehéz utánajárni, ha meggyőző tudományos eszmefuttatásokat igénylünk – mint szerelemre, halálra, száz és ezer bajra alkalmatos csodagolyó –  egyre jobb a marketingje, ráadásul nemcsak egészséges, de finom is.

Egzotikum. Egyre jobb a marketingje
A kókuszpálma Földünk egyik legjelentősebb haszonnövénye. Délkelet-Ázsiából, illetve egyes kutatások szerint Polinéziából származik, Európába a spanyol felfedezők hozták.Ma már mindenütt termesztik a trópusokon,ahol az élet fájának nevezik.Magassága elérheti akár a 30 métert is, és több mint 80 évig terem. Minden része hasznosítható. A termést körülvevő rostokból fonalat fonnak, ebből különféle használati cikkek készülnek, mint kötél, háló, táska, gyékény, de akár még ruhanemű is. Leveleit és törzsét építőanyagként, a csontos kókuszhéjat pedig edényként használják a trópusokon. Ha a virágzatát megvágják, abból nedv csepeg, amiből pálmabort, ecetet, szirupot és cukrot nyernek.

Maga a kókuszdió 1-2,5 kg súlyú, ehető része a kókuszbél. Ez száraz állapotban 60-70 százalék zsiradékot tartalmaz. Frissen is fogyasztják, de szárítva, reszelve fűszerként is használják. A kókuszdió üregét az érésig egy speciális tápfolyadék, a kókuszvíz tölti ki. Ez kellemes, édeskés ízű üdítő ital, közvetlenül a héjazatlan, csúcsán felvágott termésből fogyasztják. A kókusztejhez a kókuszbelet vízbe áztatják, majd kipréselik, ebből tejpor is készül. A kókuszbélből pedig étkezési zsiradékot,olajat préselnek, ami állítólag minden ismert zsírfajtánál egészségesebb, és áldásosan pusztítja szervezetünkből a gombákat, kórokozókat. A kókuszolaj csodákat tesz a hajjal és a bőrrel,illata csábítóan érzéki,szerelmi légyottokra ajánlott mágikus balzsamok alkotórésze.

Akit mindez nem hoz lázba, annak még megsúgjuk: a westernfilmekben is fontos szerepet kapott a kókuszdió félbevágott, kemény héja. Hosszú ideig ugyanis ezzel imitálták a lópatkók dobogását.

Receptek (Oldaltörés)

Banános kókusztej

Két banánt és két deci kókusztejet összeturmixolunk, és a pohárba töltve megszórjuk a tetejét csipetnyi őrölt szegfűszeggel. Ez a turmix nagyon gazdag B-vitaminokban, sok káliumot, kalciumot, vasat és magnéziumot tartalmaz. Naponta egy pohár – és „elkortyoljuk” a stresszt.

Indonéz kókuszos csirkecurry

Apróra vágunk és kevés olajon üvegesre pirítunk két nagy fej vöröshagymát. A hagymát kivesszük, az olajba szórunk két gerezd felaprított fokhagymát, egy apróra metélt csilipaprikát, egy-egy kávéskanál reszelt gyömbért, kurkumát és curryport, egy evőkanál kókuszreszeléket, és kis lángon néhány percig pirítjuk. Hozzáadunk 60 deka csíkokra vágott csirkemellfilét vagy kettőbe vágott csirkecombot, és kicsit átsütjük. Visszasegítjük a serpenyőbe a párolt hagymát, felöntjük fél liter kókusztejjel és puhára főzzük. Rizzsel tálaljuk.

Karandzsi

Pińa Colada. Híres ital
Indiában Diwalira, a hindu fényünnepre készítik ezt a kókusszal töltött édességet.Tálba szitálunk 22,5 deka finomlisztet, hozzáadunk 4 evőkanál ghít, azaz tisztított vajat (lehet kókuszzsír is) és jól elmorzsoljuk. Annyi langyos vizet adunk hozzá, hogy jól gyúrható tésztát kapjunk. Addig gyúrjuk, míg sima és rugalmas nem lesz. Nedves konyharuhával letakarjuk és félretesszük negyed órára. A töltelékhez 1,5 deci vizet felforralunk 8 deka cukorral, majd 10 deka reszelt kókuszt és egy marék mazsolát adunk hozzá. Csipetnyi őrölt kardamommal fűszerezzük, és állandó keverés mellett addig főzzük, míg a folyadék elpárolog és a keverék összeáll. Hagyjuk kihűlni.

A pihentetés után a tésztát lisztezett deszkán nagyon vékonyra kinyújtjuk, és egy kb. 8 cm átmérőjű formával korongokat szaggatunk belőle. Minden korong közepére teszünk egy teáskanálnyi tölteléket és egy szem blansírozott mandulát. Bevizezzük a korongok széleit, kettőbe hajtjuk őket, jól összenyomkodjuk. Bő, forró olajban aranybarnára sütjük, majd konyhai papírtörlővel leitatjuk róluk az olajat.

Tálalhatjuk melegen és hidegen is. Fémdobozba téve akár egy hónapig is eláll ez a különleges édesség. Vagyis már most elkészülhet az első karácsonyi süti!

Pińa Colada

A világ egyik leghíresebb koktélja ez a karibi ital, amely autentikusan kókuszkrém felhasználásával készül: maréknyi jégkását teszünk egy sékerbe, majd hozzáadunk két rész fehér rumot, egy rész kókuszkrémet és négy rész ananászlevet. Könnyedén összerázzuk, és egy olyan pohárba szűrjük le, amelynek aljára kevés tört jeget tettünk. Koktélcseresznyével, egy szelet ananásszal díszítjük. A karibi szigeteken még egy csipetnyi szerecsendiót is reszelnek a tetejére.

Gyimesi Zsuzsa - Lőrincz Zsolt