Hogyan süssünk kenyeret?
Valószínűleg sokan vágyakozunk az igazán jó kenyér után, különben nem lenne ekkora divatja az otthoni kenyérsütésnek. Egymást érik a blogok, fórumok, ahol a netes felhasználók másról sem beszélnek, mint mindennapi kenyerünkről.
Az elszántabbak a fuzáriumfertőzésről szóló vészharang kongatás hatására még a saját őrlésen is elgondolkodtak, sőt talán már egy kis darab földet keresnek a biogazdálkodáshoz.
Ám, azt azért nehéz elképzelni, hogy önmagában a kenyérről élvezetes könyvet lehet róla írni, olyat,ami nem pusztán a receptekre koncentrál. Judith Ryan Hendricksnek sikerült. Pláne, hogy a kenyérsütési fifikákon kívül van itt egy kis sütemény is, no meg sok-sok szerelem és szomorúság felváltva. Regényének, a Francia kenyérnek főhősét nem a muszáj hajtja a kenyérsütés felé, hanem a szenvedély. Wynter unatkozó los angelesi luxusfeleség, akit azonban férje egyszer csak elhagy, látszólag minden előzmény nélkül. Wynter a fájdalom és a konfliktusok elől Seattle-be menekül legjobb barátnőjéhez és egyfajta terápiaként beáll egy pékségbe dolgozni. Itt felfedezi, hogy tulajdonképpen soha nem tudott megszabadulni a kenyérkészítés iránt érzett szerelmétől, amely már kamaszkorában elkezdődött, ahogy ez a másik idősíkban, Franciaországban játszódó történetből kiderül.
A könyv. Nem receptgyűjtemény |
Az egyes kenyerek olyannyira részévé válnak a történetnek, hogy utóbb hosszan kerestük a banános-kukoricalisztes változat leírását, mert biztosak voltunk benne, hogy ott van valahol, pedig csak egy szemléletes leírást kaptunk a készítésről. A hozzávalók és a mennyiségek azonban kimaradtak, úgyhogy legnagyobb bánatunkra nem tudtuk itthon is kipróbálni.
Szerepel viszont egy cukros-citromos karácsonyi sütemény teljes receptje, amelyet már korábban is dicsértünk a hvg.hu gasztronómia rovatának hasábjain, akkora hatással volt ránk. De természetesen nem a sütemény a legvonzóbb része a könyvnek, amely, és ezzel valószínűleg nem árulunk el meglepetést, végül mégis boldog véget ér.
Mert bármilyen furcsa is legyen ez néhány embernek, de a sütés-főzés igenis az önkifejezés és akár az öngyógyítás egyik eszköze is.