Tönkreteszik-e a vámok az amerikai gazdaságot? Kilépteti-e Trump országát a NATO-ból? Mi marad egyáltalán a NATO-ból, ha nem lesz benne Amerika? Mit jelent mindez Európának? Csizmazia Gábor Amerika-kutatót Kacskovics Mihály Béla kérdezte.
Valahogy Amerika republikánus oldala jobban érti Közép-Kelet-Európát, mint a demokraták, legalábbis ez látszik abból, ahogyan hozzányúlnak a térséghez. Donald Trump problématérképén azonban ez a régió hátracsúszott: Kínával akar foglalkozni, de ahhoz, hogy ezt megtehesse, valahogy meg kellene oldania az ukrajnai háború kérdését.
Az amerikai adminisztráció Ukrajnával nyíltan keménykedni kezdett, ennek az eredménye pedig hamar meglehet, Zelenszkij feltehetően alá fogja írni a ritkaföldfémekről szóló paktumot. A háttérben azonban valószínűleg zajlik az oroszok puhítása is.
Tajvanon viszont a múlt heti találkozó után félnek – de talán nincs mitől: az egyik legnagyobb chipgyártó részben az Egyesült Államokba való költöztetésével talán megvásárolható Donald Trump jóindulata.
Csizmazia Gábort, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársát, Amerika-kutatót Kacskovics Mihály Béla kérdezte.
Tartalom:
- 00:00 Intró
- 01:09 Zelenszkij vs. Trump vs. Vance – miért ugrottak egymás torkának, és mi jön most?
- 33:47 Kiszállhat Amerika a NATO-ból?
- 38:24 Trump világrendje 1. – Hol van benne Oroszország?
- 42:50 Trump világrendje 2. – Hol van benne Kína, és mi az a vámháború?
- 1:03:18 A dealek embere – Tajvan félelme
- 1:11:50 És mi lesz velünk?
Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud, YouTube.
Vagy iratkozzon fel a Fülke csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts.
