2009. január. 06. 20:20 Kovács Gábor Utolsó frissítés: 2009. január. 06. 19:36 Gasztro

Tojás hadműveletek: segítség kezdő férfiaknak

A nők gazdasági és társadalmi pozícióik erősödésével párhuzamosan megkezdődött kivonulásuk a konyhából. Néhány férfi ezt megelőzően is előfordult olykor a konyhában, de tevékenységük többnyire kimerült egy-egy szaftos pörkölt és a karácsonyi halászlé elkészítésében. Sorozatunkkal elsősorban azoknak szeretnénk segíteni, akik, most próbálkoznak az első konyhai lépésekkel.

Mostanában mintha fordulna a kocka, a férfiaknak még a válást sem kell megvárniuk, gazdasági pozícióik megrendülésével kreativitásukat leginkább főzőkanállal a kezükben élhetik ki.

Kezdésnek nem rossz
A legénykonyha elidegeníthetetlen részét képezik a különféle tojásból készült ételek. A sorban az első a tükörtojás. Ennek az elkészítése nem igényel sem különösebb odafigyelést, sem számottevő szakértelmet. A zsiradék is lehet bármi, olaj, margarin, vaj, zsír, ami épp van otthon. A tükörtojáshoz – különösen, ha teflonedényt használunk – úgyis csak minimális mennyiség szükségeltetik.

Üssünk fel kettő-négy tojást egy külön edényben, úgy hogy a sárgája egyben maradjon. Hevítsük fel az edényben a kanálnyi zsiradékot, majd óvatosan öntsük bele a tojásokat. Fontos a serpenyő mérete: két tojáshoz 14-16, négy tojáshoz 24-28 centiméteres átmérőjű eszköz szükséges. Így érhetjük el, hogy annak ellenére, hogy a tojásfehérje kellemesen átsül, a sárgája is megőrzi lágyságát. A ham and eggs készítése sem bonyolult, itt a zsiradékon előbb a sonkaszeleteket sütjük át, majd erre borítjuk a tojást.

A tojásrántotta elkészítését a legtöbb férfi soha nem bízta asszonyra, vagy ha igen, soha nem ismerhette meg, sem a tökéletes rántottát, sem a főzés örömeit. Kezdő szakácsoknak a legegyszerűbben elkészíthető rántottát ajánljuk. Ehhez a tojáson kívül, csak só és némi zsiradék szükséges. A tojásokat – a mennyiség személyenként kettő, három esetleg négy darab – a feltörés után egy külön edényben gyűjtjük össze, majd alaposan kikeverjük és megsózzuk. Ezután vajjal, olajjal vagy zsírral kikenünk egy előtte gondosan szárazra törölt serpenyőt. Ha a zsiradék felhevült, mehet a tojás az edénybe. Ezután, már csak annyi feladatunk van, hogy a tojásokat olykor egy főzőkanállal átmozgassuk, hogy mindenütt átsüljön. Túl sokáig ne süssük, legjobb akkor levenni a tűzről, ha még itt-ott felfedezhető egy-két lágy rész. Tálalás után, ízlés szerint fűszerezhetjük piros paprikával, borssal.

A következő lépésben már jöhet a hagyma – két tojáshoz egy kisebb fej! Ebben az esetben a zsiradék, már nem lehet vaj vagy margarin, olvasztott szalonnát azonban nyugodtan használhatunk. A felhevített zsiradékra előbb a felkarikázott hagyma kerül, ezt közepes lángon addig pároljuk, amíg szép üveges nem lesz. Ekkor borítjuk rá a kikevert tojásokat és addig sütjük, amíg nekünk megfelelő állagú nem lesz.

Innét kezdve aztán már szabadon szárnyalhat a képzelet. A rántott tojásba – hiszen ez a rántotta leánykori neve – kerülhet paprika, paradicsom, gomba, zöldborsó, sonka, kolbász, sajt. Mindez persze nem egyszerre, hanem különféle variációkban, ahogy a magányos férfiöröm óráiban kikísérleteztük.

Az omlett készítése sem sokkal bonyolultabb, változatossága végtelen és ami feltétlen előnyéül szolgál, hogy szinte minden, ami a hűtőben vagy a kamrában található felhasználható készítéséhez.

A gondosan felvert tojásokat beleborítjuk a serpenyőbe és egyik oldalát megsütjük, ügyelve arra, hogy a teteje lágy maradjon. Ezután a tetejét megszórhatjuk zöldfűszerekkel, gombával, sonkával, apróra vágott paradicsommal, paprikával, szardíniával, csirkehússal, kolbászkarikákkal, csíkokra vágott baconnal – mintha pizzát készítenénk – és sajttal. Ezután néhány percig grillezhetjük, vagy akár a sütőben is átsüthetjük.