Eb-s falatok: mit együnk meccs közben?
Szotyola, tökmag, tutti-frutti - menő rágcsálnivalók voltak a stadionokban, amikor még a magyarok is tudtak focizni. Az azóta eltelt jó sok évben volt időnk leszokni a meccsjárásról és rászokni, hogy a focit otthon, kényelmes fotelból, több kilónyi nassolnivalóval és pár rekesz sörrel felszerelkezve nézzük.
A magányos meccsnézésre az ember kevésbé körültekintően készül. Megteszi néhány zacskó chips, sós mogyoró vagy más gyári rágcsálnivaló - garantált hiperaktivitás gól nélküli félidőkre -, esetleg az ebéd maradéka. Más a helyzet, ha a szurkoláshoz baráti társaság jön össze. Ilyenkor a házigazda többnyire komoly igyekezettel próbál a népek kedvében járni, és nem elégszik meg a készen vásárolt sajtos pogácsával, sós süteményekkel.
Bruschetta. Az olaszok népszerű szendvicse. |
A melegszendvicsek, sült-főtt sörkorcsolyák hátránya, hogy frissen, melegen jók igazán. Így csak akkor ajánlottak, ha a mérkőzés szünetére készülünk harapnivalóval. Segítség is elkél hozzájuk, hiszen többségük elkészítése nem igényel 45 percet, márpedig ha rosszkor megyünk lekapcsolni a tűzhelyet, könnyen lemaradhatunk a legizgalmasabb eseményekről.
Ha viszont sikerül a megfelelő időzítés, remek dolgokkal traktálhatjuk szurkolótársainkat. A svájci helyszínre tekintettel készíthetünk például Kaseschnitten-t, azaz ementáli sajtos, pár csepp fehér borral meglocsolt pirítóst. Ugyanennek az Oberlander Art változata a vajas-mustáros pirítós, amire egy-egy szelet sonka és sajt kerül, gyakran sült tojást is kínálnak mellé. De pár perc alatt kisüthetünk vajon egy-egy szelet lazacot és mellé sok-sok hagymát is. Ez a Salm nach Basler, ami bázeli specialitás.
Spanyol módra. Tapas minden mennyiségben © wholefoodsmarket.com |
Ugyancsak nagyszerűen csúszik a sör a svéd gomba- vagy heringsaláta, a holland halpogácsa vagy a cseh módra készült köménymagos, hideg sertéssült után is. De kerülhet az asztalra a fokhagymával, paradicsommal, bazsalikommal és csepp olívaolajjal ízesített olasz focaccia – fodros szélű pizzakenyér – vagy bruschetta. Végtelen változatosságban variálható zöldségekkel, sajtokkal, felvágottakkal a francia omlett, amelyet hidegen-melegen is fogyaszthatunk. A lényeg, hogy ne a magyar rántottához hasonlatosan, egyszerre verjük fel a tojást, hanem a pici vajjal egyneműsített sárgájához óvatosan adagoljuk a felhabosított fehérjét.
Noha az Európa-bajnokság kieséses rendszerben zajlik, a felsorolt fogások bármelyike végleges helyet kaphat a házi menüben, hiszen rövidesen kezdődik az olimpia.