Sörrel lazít a borász
Ausztria legkisebb borvidéke maga a főváros, Bécs. Egyedülálló a világ metropoliszainak sorában azzal, hogy határain belül hétszáz hektárnyi szőlőt művelnek. A bécsi bor külön kategória, borászait az ország legjobbjai közé sorolják. Köztük van Fritz Wieninger, az Európában is elismert borász. A szüreti munkálatok végén jártunk Bécs 21. kerületében, a floridsdorfi Weingut Wieninger pincészetnél.
© Gőgh Csilla |
A városlakók hétvégi programként előszeretettel járnak erre kirándulni, sétálni s persze kóstolni. Szüret idején nagy tábla jelzi, melyik Heuriger van nyitva: „Ausg'steckt is”, mert ez időszakonként változik.
A szüretelés csínját-bínját az osztrákok a németektől lesett precizitással végzik. Minden egyes fürtről metszőollóval csippentik le a nap perzselte részeket, és a szőlőszemek töppedését, érettségét is alaposan megvizsgálják. Igaz, ennyire babramunkát csak a legjobb szőlők esetében végeznek. A szemeken az apró fehér és a vörös pöttyök penicilint jeleznek, ami nem tesz jót a leendő bor ízének, így ezt az ollóval orvosolják.
© Gőgh Csilla |
Az erjedésnek indult mustot, vagy, ahogy néhány helyen nevezik, a murcit, otthon inkább száműzzük a hűtőnkből. Itt nagy divatja van a Sturmnak: minden nap friss szőlőlével öntik fel az erjedésnek indult mustot, kimerik a nagy műanyagtartályokból, üvegkancsókba és helyes kis bögrékbe töltik, és 2,5 euróért árulják a pincékben, a szőlőbirtokokon berendezett hétvégi pihenőhelyeken. Hozzá perecet, májkrémes kenyeret, sült gesztenyét majszolhatunk.
© Gőgh Csilla |
Wieninger pincészetében a reduktív típusú borkészítésnek éppúgy hagyománya van, mint a hagyományos hordós eljárásnak. Fritz Wieninger naponta egyszer megkóstolja a készülő bort, és egy különleges szívóberendezéssel „megkeveri” a több száz literes tartályt, majd a pincében is körbenéz. Ez felér egy extrém sporttal, hiszen életveszélyes az erjedésben lévő borokkal teli pincébe lemenni, nem egy borász végezte így. Korábban gyertyát tartottak a kezükben, hogy a láng ellobbanása figyelmeztesse őket a veszélyre.
Az oxigénhiány következtében felszabaduló szén-dioxid halálos is lehet. A gondot nem az okozza, hogy nem érzékeljük a problémát, hanem, ha nem tudunk elég gyorsan kimenekülni a pincéből, elsötétül előttünk minden, elnehezülnek a végtagjaink…
© Gőgh Csilla |
Fritz Wieninger a többi borászhoz hasonlóan órákat, sőt napokat el tud beszélgetni szakmai dolgokról, s nemcsak szüret idején. Mi sem természetesebb, mint hogy szereti a jó borokat, de akarva-akaratlanul is analizálás, vizsgálódás lesz a vége, ha belekortyol egy-egy pohár nemes nedűbe. Sokszor egy alkalommal 150-200 féle bort is kóstol. Amikor összeülnek a környékbeli borászokkal, néhány korsó sör (!) kíséretében vitatják meg az aktuális problémákat. Nekik ez a kikapcsolódás: a sör.