Pénteken beszámoltunk arról, hogy az Európai Parlamentben tárgyalták az uniós külső határok védelmének uniós finanszírozásának lehetőségét. Tudósításunkban tévesen azt írtuk, hogy a fideszes felszólaló 10 milliárd eurós magyar költséggel számol, valóságban azonban csak kétmilliárd eurót említett László András képviselő.
Miután egyre több tagállam fontolgatja, vagy kezdte meg határkerítések építését az illegális bevándorlók elleni védekezés érdekében, nő a nyomás az Európai Bizottságon, hogy ennek költségeit térítse meg. A vitát Jaak Madison észt konzervatív képviselő kezdeményezte, aki azonban elsősorban az Oroszország felől érkező fenyegetésre hivatkozott: az oroszok – fehérorosz közreműködéssel – illegális bevándorlókat utaztatnak a keleti határokhoz és kényszerítenek át az uniós országokba.
A vitában felszólalt a Patrióták Európáért frakcióban helyet foglaló László András fideszes képviselő, akit tévesen idéztünk, amikor azt írtuk, hogy a Fidesz 10 milliárd euró megtérítését kéri Brüsszeltől. László András a következőket mondta:
Az elmúlt tíz évben Magyarország kétmilliárd eurót fizetett azért, hogy délen megvédjük a határokat, keleten számos ország a keleti határok védelmére beruházásokba kezd. Fizessenek Magyarország, Lengyelország és Finnország fáradozásaiért, amelyekkel az európai határokat védjük meg. Az a követelésünk, hogy ne az európai polgároknak kelljen mindezért vérükkel fizetniük.
Az Európai Bizottság migrációért felelő biztosa, az osztrák Magnus Brunner szavaiból kiderült, hogy ebben a költségvetési ciklusban az EU teljes határigazgatási költségvetése 7,3 milliárd euró. Azt azonban nem zárta ki, hogy a következő keretköltségvetésben, 2028 után több lesz az erre fordítható forrás.
Világos, hogy a következő költségvetésre felkészülve ezt át kell tekinteni, ez most zajlik, de nem lehet megelőlegezni az eredményeket
– mondta Magnus Brunner.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
