Pozitív és negatív inflációs toplista is készült az all-inclusive utazások 2024 nyarán tapasztalható áraiból. Az Eurostat szerint Magyarországon hat százalékkal kerül többe egy belföldi nyaralás.
2023 júliusához képest Európa-szerte az utazási csomagok fogyasztói ára 6,6 százalékkal emelkedett, ezen belül a hazai utazások 11,1 százalékkal, a külföldiek 5,7 százalékkal drágultak – derül ki az Eurostat legfrissebb adataiból. A felmérés azokat az all-inclusive utazásokat foglalja magában, amelyek az oda- és visszajutást, az étkezést, a szállást, az idegenvezetési csomagokat, a rövidebb fél-egy napos kirándulásokat és a zarándokutakat jelentik.
A belföldi szervezett utazások körében idén júliusban az inflációs áremelkedések listáját Franciaország (+22,2%) vezeti, Olaszország (+19,5%) és Ciprus (+16,7%) előtt, de közvetlenül mögöttük áll a sorban Észtország és Lengyelország is. Magyarország az EU-s átlaghoz képest nincsen kiugró helyen, 2023 nyarához képest mintegy 6 százalékos áremelkedést mutattak a belföldi szervezett utazások.
2024 nyarán Dániában (-0,2%), Finnországban (-2,7%) és Máltán (-2,9%) volt legkedvezőbb a belföldi szervezett üdülést választani, ugyanis ezekben az országokban negatív inflációt tapasztalhattak az utazók.
Bár úgy tűnhet a kedvező fogyasztói árak miatt, hogy ez egy pozitív gazdasági folyamat, valójában az történt, hogy sokkal kevesebben választották ezeket az utazásokat idén nyáron, ami miatt a szolgáltatók mérsékelték az áraikat, ez pedig a gazdasági növekedés visszaeséséhez vezetett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.