A Világgazdasági Fórum közzétette a legfrissebb összesítését, amely a világ vezető közgazdászainak prognózisát tartalmazza erre az évre vonatkozóan. Ennek alapján ezeknek a szakembereknek a 82%-a arra számít, hogy a világgazdaság stabil marad vagy erősödik idén – majdnem kétszer annyian vélték így, mint 2023 végén.
A közgazdászok több mint kétharmada a globális növekedés tartós fellendülését jósolja, amelyet a technológiai átalakulás, a mesterséges intelligencia és a zöld átmenet fog vezérelni. Ezzel párhuzamosan a globális visszaesést jósolók aránya a januári 56%-ról 17%-ra csökkent.
A válaszadók 97%-a arra számít, hogy a geopolitika hozzájárul majd a globális gazdasági ingadozáshoz ebben az évben, de 83 százalék szerint a belpolitika is ide tartozik 2024-ben, amikor a világ lakosságának csaknem fele részt vesz valamilyen szavazáson.
Sürgősen szükség van olyan politikai döntéshozatalra, amely nemcsak a globális gazdaság motorjainak újjáélesztését célozza, hanem a befogadóbb, fenntarthatóbb és ellenállóbb növekedés alapjait is megteremti
– összegzett Saadia Zahidi, a Világgazdasági Fórum ügyvezető igazgatója. Bár a növekedési várakozások javultak az egész világon, de nem egyenletesen. Az Egyesült Államokban például szinte minden vezető közgazdász (97%) mérsékelt vagy erőteljes növekedést vár idén. Az ázsiai gazdaságok is robusztusnak tűnnek, és valamennyi válaszadó legalább mérsékelt növekedést prognosztizál Dél-Ázsiában, valamint Kelet-Ázsiában és a csendes-óceáni térségben. A Kínával kapcsolatos várakozások valamivel kevésbé optimisták, háromnegyedük mérsékelt, és csak 4 százalékuk jósol erős növekedést az idei évre.
Ezzel szemben az európai kilátások továbbra is borúsak, a közgazdászok közel 70%-a gyenge növekedést jósol 2024 hátralévő részére. Más régiókban nagyjából mérsékelt növekedés várható, az előző felméréshez képest némi javulással.
A legtöbb vezető közgazdász optimista azzal kapcsolatban, hogy tartós lesz a globális növekedés: közel 70%-uk 4%-os növekedésre számít a következő öt évben. A magas jövedelmű országokban arra számítanak, hogy a növekedést a technológiai átalakulás, a mesterséges intelligencia, valamint a zöld- és energiaátállás vezérli. E tényezőknek az alacsony jövedelmű gazdaságokra gyakorolt hatásáról azonban megoszlanak a vélemények. Nagyobb az egyetértés a növekedést hátráltató tényezőkkel kapcsolatban: a geopolitika, a belpolitika, az adósságszint, az éghajlatváltozás és a társadalmi polarizáció várhatóan visszafogja a növekedést mind a magas, mind az alacsony jövedelmű gazdaságokban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.