EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus hvg.hu 2024. április. 10. 21:32

Egy uniós vita után sincs előrelépés a befagyasztott magyar pénzekkel kapcsolatban, Deutsch autodafét emleget

A Magyarországgal szemben már évek óta folyamatban lévő 7-es cikkely szerinti eljárás és a Magyarországot megillető, de még mindig befagyasztott uniós források ügyében tartottak vitát az Európai Parlamentben. Sokadszor és csak azért utoljára ebben a parlamenti ciklusban, mert már csak egy plenáris ülés lesz és ott már csak egy elmarasztaló állásfoglalásra lehet számítani.

A soros uniós elnökség nevében Matthieu Michel belga miniszterelnök-helyettes arról beszélt, hogy Magyarországnak még sok mindent kell teljesítenie ahhoz, hogy hozzájusson a továbbra is befagyasztott forrásokhoz, összesen körülbelül 20 milliárd euróhoz. A politikus kijelentette, hogy ebben az ügyben nem történt előrelépés az elmúlt időszakban és ennek hiányában nem történhetnek meg a kifizetések sem. Didier Reynders igazságügyi biztos úgy fogalmazott,

az eljárást addig folytatjuk, amíg meg nem oldódnak a problémák. 

Isabel Wiseler-Lima, az Európai Néppárt szónoka szerint

az a gond, hogy a magyar kormány nem fogadja el, hogy megsértette az európai jogot és nem is akar megfelelni az európai értékeknek.

A képviselő úgy látja, hogy Orbán Viktor kormánya kettős játékot folytat, vagyis egyik helyen enged, másikon húz, közben a civil szervezetek, az újságírók jogait korlátozzák. Aggodalommal tekintett a júliustól esedékes magyar uniós elnökség elé, mert úgy véli, hogy a kormány nem teljesíti a feladatait, ezért “kínos helyzet lesz a magyar elnökség alatt, mit várhatunk egy olyan kormánytól, amely folyamatosan Brüsszel ellen folytat harcot”.

A szociáldemokrata Thijs Reuten ennél is tovább ment, botránynak nevezte, hogy Orbán szavazhat az Európai Tanácsban, de leszögezte, hogy pártja kiáll a magyarok mellett és megvédi őket a kormánnyal szemben. A momentumos Donáth Anna Magyar Péter nevének említése nélkül hivatkozott a Magyar Péter által nyilvánosságra hozott hangfelvételre, amely szerinte azt bizonyítja, hogy az ügyészség vezetője összejátszik a kormánnyal. Közölte, hogy Cseh Katalinnal együtt azt indítványozzák, hogy minden uniós kifizetés feltétele legyen az, hogy Magyarországnak az Európai Ügyészséghez kell csatlakoznia.

Több bírálat is érte a szuverenitásvédelmi törvény, orosz mintát emlegettek, amelynek alapján jogilag áruló lesz, aki a kormányt bírálja.

A Fideszt és a magyar kormány vette védelmébe a szélsőjobboldali Identitás és Demokrácia frakció tagja, Harald Vilimsky. Az osztrák képviselő szerint a magyarok egyetlen bűne, hogy Orbánt választották meg,

aki nem vesz részt a migrációs őrületben és a béke mellett áll. A magyaroktól bocsánatot kellene kérni azért, amiért az EP művel.

Deutsch Tamás fideszes képviselő így kezdte felszólalását:

Ez a mai politikai autodafé lehetőséget teremt, hogy tisztázzuk: szeretjük Magyarországot, büszkék vagyunk és ha a fejük tetejére állnak, akkor sem engedünk a brüsszeli zsarolásnak.

Deutsch leszögezte, hogy pártja és kormánya békepárti, Ukrajnában azonnali fegyverszünetre van szükség, nem a háború finanszírozására, elutasítják az illegális migrációt és megvédjük a magyar határokat.

Az Európai Parlament utolsó, két hét múlva esedékes plenáris ülésén a parlament egy állásfoglalást fogad el a magyarországi helyzettel kapcsolatban.

zöldhasú