EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2024. február. 23. 12:27

Jaj azoknak, akik jachtba mentik ki a pénzüket: Frankfurtban lesz az új uniós pénzmosás elleni ügynökség székhelye

Frankfurt lesz az EU Pénzmosás Elleni Hatóságának (AMLA) székhelye, amely az unió új intézménye, feladata pedig a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem segítése. Összesen kilenc város jelentkezett, közülük esett a választás Frankfurtra.

A döntést az Európai Parlament és a tagállamok delegációja közösen hozta meg. Az AMLA 2025 közepén kezdi meg működését, több mint 400 alkalmazottja lesz. Az új hatóság az EU pénzmosás elleni keretrendszerének központi eleme. Az AMLA közvetlen és közvetett felügyeleti jogkörrel is rendelkezik majd, és jogosult lesz szankciók és intézkedések kiszabására.

A téma parlament társelőadói, a bolgár néppárti Emil Radev és a spanyol liberális Eva Maria Poptcheva közös nyilatkozatot adott ki. Ebben azt írják, hogy az AMLA megváltoztatja a helyzetet a piszkos pénz elleni küzdelemben az EU-ban, mert felügyeli a legkockázatosabb pénzügyi szervezeteket, a nem pénzügyi szektort, és kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy megakadályozza a célzott pénzügyi szankciók megkerülését. A döntést a szocialisták is üdvözölték.

Pedro Marques EP-képviselő arról beszélt, hogy az elmúlt évek számos botránya, például "a Danske Bank és a Credit Suisse esete, valamint a ciprusi bizalmas akták azt mutatják, hogy Európának sürgősen szüksége van erre az ügynökségre”. A spanyol képviselő többek között arra utalt, hogy a Danske Bank elismerte a felelősségét több százmilliárd eurós, tisztázatlan hátterő orosz alapok tisztára mosásában a tallinni fiókján keresztül.

A szintén szociáldemokrata, holland Paul Tang szerint az ügynökség gondoskodni fog arról, hogy a fehérgalléros bűnözők többé ne mossák át pénzüket drága autók, jachtok és magánrepülők megszerzésével, és biztosítani fogja, hogy a leggazdagabb és leghatalmasabb emberek számára sokkal nehezebb lesz megfelelő ellenőrzések nélkül befektetni az EU-ba, és megkerülni a szankciókat.
Az EU Pénzmosás Elleni Hatóságának legfontosabb hatáskörei a következők:
  • Az entitások közvetlen felügyelete, beleértve a kriptoeszköz-szolgáltatókat is;
  • Erős jogosítványok a felügyeleti mulasztások esetén történő beavatkozásra és a felügyeleti feladatok átvételére, vagy a szakszervezeti törvények megsértésének kezdeményezésére;
  • Erős szerepvállalás a pénzügyi hírszerző egységek támogatásában és munkájuk koordinálásában, nevezetesen a közös elemzések támogatásával;
  • A pénzügyi felügyeletek közötti nézeteltérések kötelező érvényű rendezésének joga, és közvetítői szerepvállalás a nem pénzügyi felügyeletek között;
  • A nem pénzügyi szektor felügyelete, beleértve a nemzeti felügyeleti hatóságok mulasztása esetén történő fellépési jogkört.
A titkos szavazás utolsó fordulójában Frankfurt 28, Madrid 16, Párizs hat, Róma pedig négy szavazatot kapott. Az AMLA az EU 40 legkockázatosabb bankját közvetlenül felügyeli majd, székhelye pedig ugyanabban a városban lesz, ahol az Európai Központi Bank is található.
    zöldhasú
    hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

    „Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

    Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?