EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus - Moravecz Kata 2023. november. 28. 18:30

Világméretű terveket sző az Európai Bizottság az embercsempészet megfékezésére

Négy kontinensről és 57 országból, közel 400 döntéshozó, szakértő és civil szervezet képviselője találkozott Brüsszelben, hogy az embercsempészet elleni fellépésről egyeztessenek. Ha az Európai Bizottság tervei beteljesülnek, a jövőben Brüsszel válhat az embercsempészet elleni küzdelem egyik világszintű központjává.

Az Európai Unió világméretű összefogást szorgalmaz az embercsempészet ellen, ami az elmúlt években egyes becslések szerint közel 6 milliárd eurós feketepiaci szektorrá nőtte ki magát. Az embercsempészet meggátolását célzó nemzetközi szövetség, ami országok, civil szervezetek és nemzetközi szervek összefogásával jönne létre, az unió törekvései szerint új, összefogásra, szigorúbb büntetésekre, és legális migrációs lehetőségekre épülő stratégiával vetne véget az embercsempészet virágzásának. A mostani nemzetközi találkozó annak fényében még jelentősebb, hogy az EU most készül elfogadni átfogó migrációs reformját, ami többek között az embercsempészet megfékezését célozza.

Amellett, hogy az embercsempészet hatalmas gazdasági és humanitárius terhet jelent az EU-nak, Ylva Johansson európai biztos a helyzet emberi oldalára is felhívta a figyelmet. Johansson egy kétéves kislány történetét osztotta meg, aki nemrég veszítette életét, miután édesanyjával egy embercsempész hajóján próbáltak Európába jutni. A csónak a tengeren felborult, az anya pedig nem tudta a víz felett tartani gyermekét, aki megfulladt. Johansson úgy fogalmazott:

még a kislány nevét sem tudjuk, de tartozunk neki azzal, hogy megállítjuk az embercsempészeket.

A hasonló tragédiák világszinten nem ritkák, évente összesen körülbelül 60 000 ember veszíti életét veszélyes migrációs útvonalakon. Az EU új stratégiája nemzetközi összefogáson alapulna. Juhannson elmondta: egyedül nem tudjuk kezelni az embercsempészetet, hozzátéve, egy hálózatra van szükség, hogy legyőzzünk egy hálózatot.

A nemzetközi kooperációban az országok rendőrségei több adatot osztanának meg egymással hatékonyabban, és ebbe a rendszerbe a civil szervezeteket, a szakértőket, és a nemzetközi szervezeteket, például az ENSZ-t is bevonnák, amelyek szintén kulcsfontosságú információval és erőforrásokkal rendelkeznek. Az összefogásba bármely ország beléphet, és Johansson szerint többen már jelezték is ez irányú hajlandóságukat.

Európában az embercsempészekre is szigorúbb büntetések várnának, bárki, aki szervezett embercsempészetben vesz részt 10 év börtönt kap, azok pedig, akiknek tevékenysége során valaki életét veszti, 15 évre számíthatnak, jelenleg a büntetés ugyanezért csak 8 év. Az unión belül egyébként a tagállamok embercsempészetet kezelő hatóságai a jövőben több erőforrásra számíthatnak, és egy új, közös európai központ is létrejön az embercsempészet kezelésére. Szakértői találkozók is lesznek, az első 2024 tavaszán a digitális embercsempészettel kapcsolatban.

Johansson továbbá arra kérte a menekülteket: „ne üljenek be az embercsempészek hajóiba és teherautóiba”, a biztos azonban azzal is tisztában van, hogy az emberek, ha kétségbeesettek, a csempészekhez fognak fordulni. Ezért fontos része az EU stratégiájának egy „legális út” létrehozása, amelynek menetén a menedékkérőket hatékonyan és egységesen bírálják el, és azokat, akik nem kapnak menedéket, humánusan kezelik. Ez lehet az EU javaslatának legnehezebb pontja, mivel a magyar kormány hallani sem akar a menedékkérők legális beengedésének rendszeréről, és jelenleg az egész migrációs reform forrásait próbálja egy vétóval visszatartani.

zöldhasú