Mivel néhány nap múlva meg kellene kötni a következő tanévre vonatkozó Erasmus+-os szerződéseket, viszont a közalapítványi kuratóriumok összeférhetetlenségének feloldására vonatkozó magyar teljesítések továbbra is csak ígéretek maradtak, a Fidesz EP-képviselőcsoportja közleményben ítélte el – az Európai Bizottságot.
A fideszes politikusok elfogadhatatlannak nevezték, hogy
a brüsszeli bürokraták a magyar hallgatókat és kutatókat akarják büntetni.
Mint a közleményből kiderült, a képviselőcsoport levelet írt az Európai Bizottságnak, amelyre most érkezett meg a választ. Ennek tartalmát Bocskor Andrea, a Fidesz EP-képviselője a következőképpen összegezte: “Megdöbbentő, hogy milyen semmitmondó és cinikus választ kaptunk a kérdéseinkre. Ugyanakkor az is bebizonyosodott, hogy az Európai Bizottság nem vállalja a felelősséget a magyar diákokat és kutatókat érintő korlátozásokért. A magyar hallgatókat és kutatókat ért jogtalan megkülönböztetéssel kapcsolatban nem fogadunk el kifogásokat. A helyzet egyetlen lehetséges megoldását követeljük: az Európai Bizottság azonnal szüntesse meg a magyar hallgatókra és kutatókra vonatkozó büntető intézkedéseket.”
A Fidesz által a Bizottságnak címzett levélben a kormánypárti képviselők számonkérték az Európai Bizottságtól, hogy
a magyar kormánnyal fennálló politikai vitái miatt hogyan fordulhat elő az egyetemek, a hallgatók és a kutatók megbüntetése.
Ahogy fogalmaznak: “kérdéseinkben határozottan tiltakoztunk, hogy politikai alapon hozott döntéssel magyar kutatók és hallgatók lehetőségeit veszik el”. A fideszes képviselők úgy gondolják, hogy azzal, hogy az Európai Bizottság nem fogadja el az egyetemi vezetők ezzel az üggyel kapcsolatos véleményét, megsértik az egyetemek autonómiáját.
Ezzel együtt a frakció tagjai felháborítónak tartják, hogy az Európai Bizottság elhárította magától a felelősséget.
Arról, hogy az egyetemi közalapítványokkal szemben az EU nem vállalhat pénzügyi kötelezettséget, az uniós tagállamok döntöttek tavaly decemberben. Ez elsősorban az Erasmus és a kutatásfejlesztést finanszírozó Horizon Europe programokat érinti. Az Európai Bizottság feladata az, hogy ennek a döntésnek érvényt szerezzen. Az elmúlt fél évben számos tárgyalást folytattak a felek, amelyek után Navracsics Tibor miniszter mindig előrelépésről számolt be, az Európai Bizottságnál azonban az elfogadott jogszabályokat szeretnék látni, ugyanis csak ezt tudják értékelni és a korlátozó intézkedések visszavonását javasolni.
Közben egymás után érkeznek a hírek arról, hogy a közalapítványi egyetemek elesnek uniós finanszírozásoktól, az európai partnerek pedig nem akarnak velük együtt dolgozni, mert – az EU-s források szempontjából – problémásnak tartják a magyarokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.