EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2023. február. 08. 12:33

Folyamatosan érkeznek Törökországba az uniós mentőcsapatok

Katasztrófavédelmi ajánlásokat fogalmazott meg a tagállamoknak az Európai Bizottság, miközben Törökország mellett már Szíriai is hivatalosan kérte az EU segítségét.

A legfrissebb, szerda reggeli adatok szerint már 20 uniós és három EU-n kívüli európai ország csatlakozott az EU polgári védelmi mechanizmusán keresztül, a földrengés sújtotta területeknek nyújtott segítséghez. Erről Janez Lenarčič, válságkezelésért felelős biztos beszélt Brüsszelben tartott sajtótájékoztatóján. Ezzel így összesen már 36 kutató-mentő, illetve egészségügyi csapatot koordinál az EU, a török kérések alapján. Mindez 1500 fős személyzetet és mintegy 100 keresőkutyát jelent. Törökország újabb segítséget kért: sátrakat, takarókat, fűtőtesteket, a fedél nélkül maradt emberek elszállásolása érdekében.

Lenarčič azt is bejelentette, hogy Szíria kormánya is aktiválta az EU-s segélykérő rendszert és gyógyszereket, egészségügyi felszerelést, élelmiszert kértek, az unió pedig biztosítja ezt a támogatást.

A törökországi és szíriai katasztrófával egy időben – az egybeesés azonban csak véletlen – döntött arról az Európai Bizottság, hogy közös célokat tűz ki a katasztrófákkal szembeni ellenálló képesség növelése érdekében.

El kell érni, hogy az európai országok jobban felkészüljenek a természeti veszélyekre – többek között a földrengésekre, az áradásokra és az erdőtüzekre

– emelte ki Janez Lenarčič biztos. A bizottsági dokumentumból kiderül, hogy “olyan uniós katasztrófavédelmi rezilienciacélokra van szükség, amelyek segítenek abban, hogy javuljon az uniós polgári védelmi mechanizmusban részt vevő államok ellenállóképessége és a jövőbeli súlyos katasztrófákra és vészhelyzetekre való felkészültsége”. Az Európai Bizottság ennek érdekében öt közös célt határozott meg. Ezek a következők:

  1. a kockázatértékelés, az előrejelzés és a katasztrófakockázat-kezelési tervezés javítása,
  2. a lakosság kockázatokkal kapcsolatos tudatosságának és felkészültségének növelése,
  3. a korai előrejelzés hatékonyságának növelése,
  4. az uniós polgári védelmi mechanizmus reagálási képességének javítása és
  5. szilárd polgári védelmi rendszer biztosítása.

A célok megvalósításának megkezdése érdekében, az Európai Bizottság öt kiemelt kezdeményezést indít útjára – mindegyik cél kapcsán egyet. Kiemelt kezdeményezést jelent majd például a “preparEU” páneurópai tájékoztató program elindítása. Ez a program az európai polgárok katasztrófákkal szembeni ellenálló képességgel kapcsolatos ismereteit hivatott bővíteni.

zöldhasú