EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2022. december. 20. 18:02

Újabb döntés várható a magyar uniós pénzekkel kapcsolatban

A Szabad Európa értesülései szerint az Európai Bizottság szerdán jóváhagyja a 21 milliárd euró magyar partnerségi megállapodást és a hét magyar operatív programot.

Erre tulajdonképpen a szerdai nap az utolsó lehetőség, ekkor tartanak kollégiumi ülést az Európai Bizottságban. Ezáltal elkerülhetővé válik a forrásvesztés, mindez azonban nem befolyásolja azt, hogy a korrupciós kockázatok miatt ebből az összegből 6,3 milliárd euró kifizetését felfüggesztik. Ehhez csak akkor juthat a magyar kormány – csakúgy, mint az 5,8 milliárd eurós helyreállítási alaphoz -, ha teljesíti a 27 előírást, amelyek az uniós pénzek felhasználásával és az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítésével kapcsolatosak.

A Partnerségi Megállapodással lehetővé válik a kohéziós politikai programok végrehajtása és a már megelőlegezett források visszaigénylése. Utóbbihoz azonban szükség van az úgynevezett horizontális feljogosító feltételek teljesítésére, amelyekkel kapcsolatban a Szabad Európa szerint a következő három pontban fog nevesíteni a Bizottság:

  • a szexuális kisebbségek jogainak megnyugtató rendezése a vitatott gyermekvédelmi törvénnyel összefüggésben,

  • az Európai Bíróság magyar menekültügyi rendszerrel összefüggő ítéletének végrehajtása,

  • az akadémiai szabadsággal kapcsolatos problémák orvoslása.

Keddi hír, hogy az Európai Bizottság pert indított Magyarországgal szemben az úgynevezett pedofiltörvény egyes rendelkezései miatt. Ugyan ez a döntés – mármint a kötelezettségszegési eljárás perré alakítása - már korábban megszületett, azonban a keresetet mégis csak most adták be. Ez viszont az is jelenti, hogy ebben az ügyben csak másfél-két év múlva lesz ítélet, szemben a másik két esettel, amelyek kapcsán már elmarasztalta Magyarországot az Európai Bíróság.

A horizontális feljogosító feltételeket jogszabály rögzíti, az uniós támogatás feltételei között valóban olvasható, hogy “A tagállamoknak és a Bizottságnak törekedniük kell az egyenlőtlenségek megszüntetésére, a férfiak és nők közötti egyenlőség előmozdítására, a nemek közötti egyenlőség szempontjainak integrálására, valamint fel kell lépniük a nemen, faji vagy etnikai származáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon, életkoron vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetés ellen”. Valamint:

Az alapok nem támogathatnak olyan tevékenységeket, amelyek hozzájárulnak a szegregáció vagy a kirekesztés bármely formájához.

zöldhasú
hvg360 Köves Gábor 2025. április. 06. 19:30

Julie Delpy a HVG-nek: A ragadozók nem olyan embereket vesznek célba, mint én

Ha csődöt mond az amerikai demokrácia, máshol keresne otthont, de Budapesttel még várna, a következő választásig mindenképp. A Mielőtt felkel a Nap Céline-je forgatni azért eljött hozzánk és mert itt van, Julie Delpy beugrott a Puskinba, hogy új rendezése, a Barbárok a szomszédban közönségével találkozzon. A fellépés előtt beszélgettünk iszlamofóbiáról és kiváltságokról, Godard-ról és Linklaterről, Jarmusch-ról és Kieslowskiról.