EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus Arató László (EUrologus) 2022. július. 06. 15:00

A cseh uniós elnökség energiabiztonságra törekszik, a magyarok pénzt várnak tőle

Az Európai Parlamentben a soros cseh elnökség bemutatta a következő hat hónapra szóló elnökségi programját, amelynek öt főbb eleme van. Az erről szóló vitában a Fidesz képviselője pénzt kért Magyarország számára.

Július 1-jétől Csehország vette át az EU soros elnökségét, a következő hat hónapban látja majd el ezt a feladatot Petr Fiala kormánya. Az előző elnökséget Franciaország töltötte be, Emmanuel Marcon számára kétségtelenül Oroszország Ukrajna elleni inváziója és annak különböző hatásai jelentették a legnagyobb kihívást, s ettől nem fog szabadulni a cseh elnökség sem. Sőt, a háború okozta gondok fokozódnak Európa-szerte, miközben az EU folytatni kívánja a két meghatározó politikáját: a zöld és a digitális átállást.

Az Európai Parlament plenáris ülésén a cseh kormányfő ismertette az elnökségi prioritásokat. Fiala egyébként egy jobbközép választási koalíció jelöltjeként vette át a miniszterelnöki posztot tavaly októberben attól az Andrej Babistól, akit számos támadás ért az uniós források szabálytalan felhasználása miatt.

Az EP-ben Petr Fiala a francia elnökség legnagyobb eredményeként említette azt, hogy az EU egységesen, gyorsan és határozottan lépett fel Oroszország ukrajnai inváziójával szemben.

A helyes hozzáállás, hogy szembenézünk Oroszországgal és kiállunk Ukrajna mellett

– jelentette ki. Hozzátette, ez a háború egyben klasszikus és hibrid jegyeket is felvonultat. Utóbbi alatt azt értette, hogy Moszkva fegyverként használja az élelmiszerhez való hozzáférést, a migrációt és a dezinformációt is.

Petr Fiala
AFP / ABDESSLAM MIRDASS

A cseh kormányfő az elsők között volt, aki a lengyel és a szlovák miniszterelnök társaságában ellátogatott a háború kitörését követően Kijevbe, ahol – ahogy fogalmazott –

saját szemünkkel is láttuk, milyen terrorcselekményeket hajtottak végre az ukrán lakosság, de az európai értékek ellen is.

Petr Fiala szerint a következő hat hónapos elnökségi politikának központi elemeként az EU-nak arra kell építeni, ami összeköti a tagállamokat, a különbözőségeket most félre kell tenni. Ennek jegyében öt pontban foglalta össze az elnökség vállalásait és célkitűzéseit.

1. A menekültválság kezelése

A cseh program elsősorban az Ukrajnából érkező menekültekre összpontosít. A miniszterelnök kiemelte, hogy Csehország már példát mutatott, mert az egy főre jutó ukrán menekültek száma Csehországban a legmagasabb. Kiemelte, hogy az elnökség minden létező eszközzel megvédi és támogatja Európa és Ukrajna területi függetlenségét. Ugyancsak része a cseh terveknek, hogy lépéseket tesznek Ukrajna háború utáni újjáépítésének előkészítésére, amelyek között az első helyre kell tenni a szolgáltatások helyreállítását.

Fazekas István

2. Az EU energiaellátás biztonságának helyreállítása

Petr Fiatal beismerte, hogy az EU kiszolgáltatott ezen a téren, ezért el kell érni, hogy függetlenné váljon az uniós közösség olyan országoktól, amelyek a biztonságot fenyegetik, természetesen Oroszországot felhozva példaként. A cseh elnökség alatt innovatív programokat fogadnak majd el ezen a téren, és vállalják, hogy még a tél beállta előtt új gáztározókat építenek és diverzifikálják a beszerzési forrásokat. Úgy fogalmazott, hogy ha valamikor, akkor most van szükség szolidaritásra, azonban nem csak tüzet kell oltani, hanem hosszú távon is kell tervezni, s ez már a klímavédelemmel, az EU 2050-re tervezett kibocsátássemlegességének elérésével függ össze.

A vita során elmondta azt is, hogy Csehország 97 százalékban függ az orosz gáztól, de meg akarnak szabadulni ettől a függőségtől. Ehhez szerinte időre és más tagállamok szolidaritására van szükség, de ugyanilyen fontosnak nevezte a nukleáris energia zöld energiaként való elfogadását is.

3. A védelmi kapacitások növelése

Az EU már elfogadta az úgynevezett Stratégiai iránytű koncepcióját, amely azonosítja az uniós fenyegető külső veszélyeket. A cseh elnökség ösztönözni fogja az EU-n belüli együttműködést és feladatmegosztást a védelemi kompetenciák fejlesztése terén.

4. Határozott fellépés a kibertérben zajló háborúval szemben, az infrastruktúrák védelme

Petr Fiala szerint Európának az innovációban vezető szerepet kell betölteni, ehhez nagyobb stratégia önállóság kell, ugyanakkor az értékeinket osztó államokkal hatékonyabb együttműködésre van szükség. A cseh kormányfő kijelentette, hogy az EU élelmiszerellátását garantálni kell. “A háború közvetlen fenyegetést jelent, de nem csak a saját ellátásunkra kell gondolnunk, hanem a legkitettebb szomszédos országokra is, hiszen az ő destabilizációjuk nekünk sem jó” – jelentette ki Petr Fiala.

5. A demokrácia stabilitása, intézményeinek, eljárásainak védelme

Ezzel kapcsolatban annyit mondott a cseh miniszterelnök, hogy a demokráciát és az emberi jogokat sok helyről és nem csak kívülről érik támadások. A cseh elnökség pedig határozottan fel kíván lépni mindezek védelme érdekében.

További részletek a cseh elnökség programjáról itt találhatók.

Az elnökség programról szóló vitában Ursula von der Leyen párhuzamot vont az 1968-as prágai tavasszal és az ukránok harcával. Felidézte, amint az akkori Csehszlovákiában békés tüntetők a szovjet tankok elé álltak, majd hozzátette:

Egyetlen országot sem tudok elképzelni, amely jelenleg jobban át tudná venni az elnökséget, mint Csehország.

Von der Leyen bejelentette, hogy még a nyár vége előtt egy újjáépítési konferenciát tartanak Ukrajna kapcsán. Részletesebben beszélt az energiabiztonságról, az alternatív forrásokról, és aláhúzta, hogy az USA-ból származó LNG-export megháromszorozódott egy év alatt, miközben az orosz csővezetékes gáz importja 33 százalékkal csökkent ugyanezen időszak alatt.

Ursula Von der Leyen
AFP / PATRICK HERTZOG

A Bizottság elnöke ellentmondott azoknak, akik szerint le kell lassítani a zöld átállást, mert úgy véli, ha a limitáltan rendelkezésre álló fosszilis energiahordóknak építünk, akkor az csak tovább növeli az árakat. Ugyanakkor Von der Leyen szerint fel kell készülni arra, hogy az oroszok elzárják a csapokat. Jelenleg 12 tagállam felé irányuló orosz gázszállítást részben vagy teljesen elzárták, a bizottság ezért egy vészforgatókönyvvel készül, ezt július közepén mutatják be. A cél az, hogy mindenkinek jusson a rendelkezésre álló gázból.

Bízzunk a legjobban, de készüljünk a legrosszabbra

– összegezte az ezzel kapcsolatos megközelítését.

A független EP-képviselők nevében Hidvéghi Balázs fideszes képviselő szólalt fel, aki arról beszélt, hogy olyan pillanatban, amikor évtizedek óta példátlan kihívásokkal szembesül az EU a gazdaság és az energiaellátás terén, nem engedhető meg a megosztottság. Erre hivatkozással arról beszélt, hogy a tagállamoknak minden eszközre és forrásra szükségük van, és kérte, hogy a soros elnöksége támogassa, hogy Magyarország és Lengyelország hozzáférjen a helyreállítási forrásaikhoz.

Az európai unió polgárai mosni, mosakodni, fűteni és utazni szeretnének, az unió vezetőinek pedig az európai emberek érdekeit kell képviselniük

– érvelt tovább Hidvéghi képviselő.

zöldhasú
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?