Nem egyszerű szankciós intézkedésekkel, hanem komplett jogalkotási csomaggal válaszol az Európai Bizottság arra, hogy a belorusz rezsim migránsok szervezett utaztatásával idézett elő válságot Fehéroroszország és az EU határán. Brüsszel emellett segítséget nyújt a lengyel határőröknek és hazautaztatja a migránsokat. A bejelentést követően, kis fáziskéséssel a Fidesz ugyanezt kezdte el követelni.
Az Európai Bizottság keddi döntésében intézkedéseket javasol az EU-ba irányuló embercsempészetet vagy emberkereskedelmet folytató vagy elősegítő fuvarozók tevékenységének megelőzésére és korlátozására. A jogszabály-javaslatot a belarusz válság indokolta, azonban más, hasonló esetekben is alkalmazható lesz.
Nem fognak sikerre vezetni azok a kísérletek, amelyek emberek eszközként való felhasználásával próbálják destabilizálni az EU-t
- indokolta a javaslatot Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. A testület olyan új jogi keretre tett javaslatot, amely lehetővé teszi az EU számára, hogy célzott intézkedéseket fogadjon el az Európai Unióba irányuló embercsempészetben vagy emberkereskedelemben részt vevő vagy azt elősegítő, bármilyen szállítási módot használó fuvarozókkal szemben. Az intézkedések arányosak lennének, és eseti alapon kerülnének meghatározásra. Többek között a következő szankciók jöhetnek szóba:
- az uniós piacon történő működés korlátozása,
- az engedélyek felfüggesztése,
- az EU-n belüli üzemanyag-feltöltéshez vagy karbantartáshoz való jog felfüggesztése,
- az EU-n való áthaladás vagy az EU területe feletti átrepülés, a műszaki okokból történő leszállás vagy az uniós kikötőkben való megállás tilalma.
A csomag bejelentésekor azt Európai Bizottság felsorolta azokat a diplomáciai erőfeszítéseket is, amelyek végül oda vezettek, hogy leálltak azok a légijáratok, amelyek a Közel-Keletről Minszkig szállították a migránsokat. Illetve jelenleg részben uniós támogatással zajlik ezeknek az embereknek a visszaküldése. Emellett az EU 700 ezer eurót különített el a Belarusz határán és az országon belül rekedt, kiszolgáltatott helyzetben lévő menekültek és migránsok számára történő humanitárius segítségnyújtásra, amelyből 200 ezer euró azonnali támogatást nyújt a Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetségének (IFRC). A pénzt élelmiszerek, higiéniai csomagok, takarók és elsősegélycsomagok eljuttatására fordítják. További 500 eurót mozgósítanak az EU partnerszervezetei által a helyszínen biztosítandó további humanitárius segítségnyújtásra. Elhangzott azt is, hogy a Bizottság párbeszédet folytat Lettországgal, Litvániával és Lengyelországgal a további pénzügyi és műveleti igényekről, és további 200 millió eurót bocsát rendelkezésre a határigazgatás céljára. Margaritisz Szhínász, migrációs ügyekért felelős biztos megismételte a testület korábbi álláspontját, hogy ebből a pénzből nem lehet falakat és szögesdrótokat finanszírozni.
A javaslatot támogatta a magyar uniós biztos is. Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság szomszédságpolitikáért felelős tagja a következőket mondta: „Elfogadhatatlan, hogy állami támogatás mellett migránsok ezreit használják fel eszközként arra, hogy támadást intézzenek az EU és annak tagállamai ellen. Amint azt a mai javaslataink is mutatják, ez nem marad következmények nélkül. Visszautasítjuk a Lukasenko-rezsim zsarolását. Támogatást fogunk nyújtani azoknak az embereknek, akik ezeknek a cselszövéseknek az áldozataivá váltak. Ugyanakkor továbbra is határozottan kiállunk a belarusz nép demokratikus törekvései mellett.”
A javaslatok ismeretében némiképp furcsán festett, hogy a Fidesz EP-delegációja a bejelentést követően amellett kardoskodott, hogy
- Lengyelország kapjon segítséget a külső határok megvédéséhez és
- az EU járuljon hozzá, hogy az illegális bevándorlók minél előbb hazatérhessenek.
Az ezzel kapcsolatos sajtóközleményt a Fidesz hétvégén megválasztott alelnöke, Gál Kinga és egyik EP-képviselője, Bocskor Andrea jegyezte. “Mi, magyarok teljes mértékben átérezzük a lengyelországi problémát, és szolidaritásunkról biztosítjuk a lengyel népet. Az EU állandóan szolidaritást követel a tagállamoktól, most azonban arra van szükség, hogy a lengyel határőrök kapjanak minél előbb segítséget a külső határ megvédéséhez” - mondta Bocskor Andrea, sőt, azt is hozzátette a képviselőnő, hogy
Az EU-nak változtatnia kell elhibázott migrációs politikáján és azon kellene dolgoznia, hogy az EU határait ostromlók minél előbb hazatérhessenek és otthon kapjanak segítséget, jövőképet.
A javaslat épp azon a napon látott napvilágot, amikor a magyar kormány kezdeményezésére rendkívüli V4-csúcsot tartottak a migrációs krízisről. Itt szintén a lengyelek megsegítése volt a fókuszban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.