Ugyan van jogállamisági mechanizmus, de az Európai Bizottság nem alkalmazza, ezzel az EP többségét adó pártok szerint mulasztást követnek el, amelynek per lesz a következménye.
Megegyeztek a nagy európai parlamenti pártok: jövő héten megszavazzák azt az indítványt, amelynek értelmében az EP pert indít az Európai Bizottság ellen, mert a brüsszeli testület nem alkalmazza a jogállamisági feltételrendszerről szóló jogszabályt. Erről Daniel Freund német zöldpárti képviselő tájékoztatta a brüsszeli sajtót. A parlamenti képviselőcsoportok azt kifogásolják, hogy ugyan már január 1-je óta hatályos az a rendelet, amely szerint az uniós forrásokat vissza lehetne tartani, ha egy tagállamban sérül a jogállamiság és ez veszélyezteti a közös pénz felhasználást, mégsem történik ilyen lépés. A tagállamok ugyanis azt mondták, hogy az Európai Bizottságnak meg kell várnia, míg az Európai Bíróság kimondja, jogszerű-e a jogállamisági mechanizmus. Azt a pert Magyarország és Lengyelország indította, azt követően, hogy a két ország heteken át blokkolta az uniós költségvetéseket, mert nem tetszett nekik a jogállamisági mechanizmus. Az EP szerint azonban nincs ilyen kötelezettsége a testületnek.
Az Európai Bizottság próbál a parlament és a tagállamok között egyensúlyozni, és azt mondják, egyetlen ügy sem vész el, folyamatosan megfigyelik a csalásgyanús eseteket, de a bírósági döntést be szeretnék építeni az eljárások lefolytatásáról szóló kézikönyvbe. Úgy tűnik, az EP-nek ez kevés, szerintük a Bizottság és annak elnöke mulasztást követ el, ezért viszik az ügyet a bíróságra.
Az Európai Bizottság eddig nem foglalkozott komolyan a jogállamiság védelmével Európában. Ezzel nem várhatunk tovább. Lengyelországból és Magyarországról minden nap jönnek a tények. Orbán Viktornak nem engedhető meg, hogy Magyarországot szankciók nélkül diktatúrává alakítsa. Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek most döntenie kell: vagy küzd velünk a jogállamiságért, vagy enged Lengyelország és Magyarország nyomásának, és továbbra sem tesz semmit. Most a Bizottság feladata, hogy elkerülje a teljes konfrontációt, és végül jogállamisági szankciókat vezessen be.
- jelentette ki Daniel Freund. Azt is hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök az elmúlt években Magyarországot autokráciává alakította és uniós forrásokat osztogat megbízható oligarcháinak.
A parlament korábban június 1-jéig adott határidőt a Bizottságnak, hogy megindítsa az első eljárást. Mivel ez nem történt meg, az EP-képviselők beváltották ígéretüket. Az erről szóló határozatot jövő héten szavazzák meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.