A magyar gazdaság bővülése meghaladja az uniós átlagot, ugyanakkor jelentős az államháztatási hiány és az infláció mértéke is.
A téli gazdasági előrejelzését némiképp javítva, az Európai Bizottság tavaszi prognózisában azt valószínűsíti, hogy az EU gazdasága 2021-ben 4,2 százalékkal, 2022-ben pedig 4,4 százalékkal bővül. A várakozások szerint 2022 végére minden tagállam visszatér a válság előtti szinthez. A növekedésben jelentős szerepe van az oltási arány növekedésének és ezzel párhuzamosan a korlátozó intézkedések feloldásának.
Paolo Gentiloni, az EU gazdasági biztosa brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a koronavírus-járvány történelmi arányú sokkot jelent Európa gazdaságai számára. Az EU gazdasága 6,1 százalékkal, az euróövezet gazdasága pedig 6,6 százalékkal zsugorodott 2020-ban.
Jövőre az állami beruházások GDP-arányos értéke meghaladja az elmúlt tíz év legmagasabb adatait is. Ez jelentős mértékben az uniós helyreállítási csomagnak köszönhető. Az előrejelzések szerint az EU-ban a munkanélküliségi ráta 2021-ben 7,6 százalék, 2022-ben 7 százalék lesz. Több ágazatban azonban a helyreállás hosszabb időt fog igénybe venni. Az infláció uniós szinten idén 1,9 százalék, jövőre pedig 1,5 százalék lesz.
Ami a magyar adatokat illeti, a tavalyi 5 százalékos GDP-csökkenést követően idén 5 százalékkal, jövőre pedig 5,5 százalékkal nő a nemzeti össztermék. A magyarországi munkanélküliség jelentősen az uniós átlag alatt lesz, idén 4,3 jövőre pedig 3,8 százalék. Az infláció azonban az uniós átlag duplája lesz Magyarországon: ebben az évben 4, jövőre pedig 3,2 százalék lesz.
Az államháztartási hiány az EU-ban ebben az évben körülbelül fél százalékponttal, a GDP 7,5 százalékára növekszik, az euróövezetben pedig körülbelül háromnegyed százalékponttal a GDP 8 százalékára nő. Az előrejelzések szerint 2021-ben Dánia és Luxemburg kivételével valamennyi tagállam hiánya meghaladja a GDP 3 százalékát.
2022-re az előrejelzések szerint az összesített költségvetési hiány a felére, alig 4 százalék alá csökken mind az EU-ban, mind az euróövezetben. Az előrejelzések szerint a GDP 3 százalékát meghaladó hiányt mutató tagállamok száma jelentősen csökkenni fog. Magyarország nem tartozik ezek közé: idén 6,8, jövőre 4,5 százalékos deficittel lehet számolni.
Az EU-ban az államadósság GDP-hez viszonyított aránya az előrejelzések szerint az idén 94 százalékon lesz, majd 2022-ben egy százalékot csökken. Ezt az adatot lényegesen befolyásolja, hogy Görögországban 208 százalékos az idei arányszám. Magyarország esetében 2021-re 78,6, 2022-re pedig 77,1 százalékos államadóssági szinttel számolnak.
Az előrejelzés megemlíti, hogy a választási túlköltekezések jelenthetnek veszélyt a költségvetési egyensúlyra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.