Az Amerikából induló trend hazánkba is megérkezett: alig néhány hét alatt durrantotta be a Timothée Chalamet „lookalike contest”, ami tömegrendezvénnyel és a színész meglepetésszerű felbukkanásával végződött. Kérdés, hogy hasonló lelkesedés várható-e az első magyar hasonmásversenynél.
Minden Timothée Chalamet színésszel kezdődött: októberben az amerikai Washington Square Parkban több tucat barna hajú, huszonéves férfi jelent meg, akik a Dűne főszereplőjének leghűbb hasonmása címéért versengtek. A letartóztatásokkal és bírsággal végződő tömegrendezvényen maga Chalamet is megjelent.
Innentől aztán nem volt megállás: néhány nappal később már Írországban forrónadrágos férfiak mérték össze combjaikat, remélve, hogy ők lehetnek Paul Mescal, az új Gladiátor-film színészének hasonmásai. Itt nyeremény is volt, mindössze 20 euró, és olyan jól sikerült a verseny, hogy rendeztek belőle még egyet Londonban is. A angol fővárosában aztán a cicanadrágba és színes blúzokba öltözött férfiak ismét összegyűltek, ezúttal Harry Styles énekes hasonmását koronázták meg. A szerencsés 22 éves bajnok Oscar Journeaux maga is zenész, és egy videóban elmondta, hogy bár örül a sikernek, de a saját zenei karrierjét némileg akadályozza, hogy a világszerte ismert, One Direction fiúbandából szólóénekessé avanzsált Harry Styleshoz hasonlítják akarva-akaratlanul.
@doseofsociety “Having years of this comparison, it’s hard because it takes away your individuality” – Oscar Journeaux, Jersey ❤️🩹
♬ original sound – Dose of Society
Chicagóban A Mackó című sorozat ikonikus séfje, a Carmy Berzatto karakterét játszó Jeremy Allen White hasonmását keresték a lelkes rajongók, és itt kreatívak voltak a nyereményekkel: a nagy sikerű sorozat világából ismerős kellékeket lehetett bezsebelni, többek között egy doboz Marlboro cigarettát. A férfi hírességek után néhány hete női alanya is volt hasonmásversenynek: a kaliforniai Oaklandben Zendayák küzdöttek meg egymással.
Még számos külföldi példát lehetne felsorolni, a közösségi médiában vírusszerűen terjednek az újabb és újabb versenykiírások. Olyannyira népszerű lett a jelenség, hogy Magyarországra is megérkezett: csütörtökön lesz az első „lookalike contest” a Városligetben, sztárja nem más, mint a Carson Coma zenekar olasz származású frontembere, Fekete Giorgio. Az esemény szervezői titokzatosak voltak, nem árultak el sok mindent a helyszínen és az időponton kívül, csak annyit, hogy a nyeremény meglepetés. A hasonmásversenyt plakátok is hirdetik Budapesten, és már közel hétszázan érdeklődtek iránta a Facebookon.
@aaniko ‼️új helyszín‼️városliget, magyar zene háza mellett fekete giorgio lookalike contest #carsoncoma #lookalike #feketegiorgio #hungary #fyp ♬ just a girl – autumnaudios
Bár a mostani trend friss, a hasonmások keresése természetesen korántsem újkeletű dolog. Német hagyományőrzők úgy tartják, hogy a hasonmások szerencsétlenséget hoznak az emberre. Emlékirataiban az ifjabb Charlie Chaplin azt írta, hogy legendás filmes apja nem csak benevezett, hanem harmadik helyezést ért el a saját hasonmásversenyén, amelyet a hollywoodi Grauman’s Chinese Theaterben rendeztek valamikor 1915 és 1921 között. Van olyan hely, ahol több évtizedes hagyománynak örvend a megmérettetés, például a floridai Key Westben egy bárban 40 éve minden évben megrendezik az Ernest Hemmingway-hasonmásversenyt – írja a CNN.
Az is előfordul, hogy valaki évekig szerencsés adottságaiból élt: Andy Harmer, profi David Beckham-hasonmás és előadóművész még egy híresség-imitátor ügynökséget is alapított, és közel húsz évig ebből tartotta el magát. Dolgozott együtt a focistával reklámokon, és szerepelt a 2002-es Csavard be, mint Beckham című filmben is. A futball-legenda dublőrének lenni nem volt mindig könnyű feladat, Harmer egy interjúban elmondta, sokan gyalázták őt és egy barátját, aki kísértetiesen hasonlít a sztár feleségére, Victoria Beckhamre. Harmer hozzátette, hogy egy idő után több márka is rájött arra, hogy a hasonmásokat milyen hatékonyan fel lehet használni reklámokban: nem kell annyit fizetni a szereplésükért, mint a valós hírességnek.
Ellis Cashmore brit szociológus és celebkultúra-kritikus szerint a hasonmásversenyek újjáéledésének oka van. „Nem hiszem, hogy ez Hollywood aranykorának maradványa” – mondta a CNN-nek. Úgy gondolja, hogy az utóbbi időben felkapott versenyek lényegükben megragadnak valami olyat, amiben a 21. században egyre inkább hiszünk, hogy „a biológia nem végzet” – tehát bármit megtehetünk és bármivé válhatunk. A szakértő elmondta azt is, hogy jótékony hatásai is vannak a jelenségnek, például ezek a versenyek alkalmasak közösségépítésre: a hasonló érdeklődési kör és rajongás olyan embereket hoz össze, akik soha máshol nem találkoztak volna. Így aztán új kapcsolatok, barátságok születhetnek.
Egy 2020-as dokumentumfilm, a The World’s Most Identical Strangers szakértője szerint egy emberi arcnak legalább hét hasonmása van. Dr. Manel Esteller, a Barcelonai Egyetem orvosi karának genetikai tanszékvezetője azonban rámutat, hogy a doppelgänger relatív fogalom.
Az igazi tökéletesség csak az egypetéjű ikreknél lehetséges, ők ugyanabból az embrióból hasadtak ki, több mint 90%-os hasonlósággal rendelkeznek. Ha ez a helyzet nem áll fenn az életünkben, akkor csak 85%-ban, vagy inkább annál kisebb arányban hasonlíthatunk valakire. A határpont a 75%-os hasonlóság, ez határozza meg az úgynevezett virtuális ikrek számát a világon.
2022-ben egy tudományos folyóiratban is megállapították, hogy családi, vérrokoni kapcsolat nélküli hasonmások is léteznek.