Az utóbbi napokban mind Budapesten, mind Bécsben megnyíltak a nagy, nemzetközi hírű karácsonyi vásárok, így a magyar főváros után most Ausztriában is megnéztük a hangulatot és az árakat. Olcsóbb ételeket, drágább italokat és eszméletlenül sok karácsonyi dekorációt találtunk.
A császárvárosban évszázados hagyománya van a karácsonyi vásároknak, amelyek közül mind méretével, mind ismertségével kiemelkedik Christkindlmarkt, melyet a városháza előtt, a Rathausplatzon tartanak. Itt a hagyományos kirakodóvásár és az étel-ital választék mellett egy hatalmas karácsonyfával, korcsolyapályával, körhintával, óriáskerékkel és rengeteg fényes dekorációval várják a vendégeket.
Ugyan a vásár már délelőtt 10-kor kinyit, a fények miatt érdemes inkább az esti idősávban idelátogatni, bár ekkor és különösen hétvégénként szinte elviselhetetlenül sokan vannak. A villamosról leszállva, vagy a belváros felől gyalog megérkezve egy hatalmas, kivilágított boltív fogad minket, amely mögött egy díszes, kétszintes körhinta várja a gyerekeket.
Az idei karácsony vásár árai több esetben is jóval kedvezőbbek, mint Budapesten (a budapesti árakról írt cikkünk ide kattintva érhető el): míg a Bazilika előtt egy hot dogért akár hétezer forintot is elkérnek, addig itt már 10,90 euróért (4450 forint) is kaphatunk hot dogot burgonyachipssel. A sült gesztenye is olcsóbb, egy adag ára Budapesten 7, míg itt mindössze 5 euró. A kürtőskalács – mely itt trdelník néven fut – ízesítéstől függetlenül 6 euróba (2450 forint) kerül.
Lángosból ugyan nincs akkora választék, mint odahaza, cserébe viszont az árak is kedvezőbbek, 5 eurótól (kb. 2000 forint) indulnak. A vásárban nagy a választék a kifejezetten osztrák gasztronómiára jellemző karácsonyi ételekből is, a farsangi fánkhoz hasonló tiroler kiachl ára például 5 és 7 euró között mozog.
Korcsolyapálya is van, melynek használatért 10 eurót (2010 után született gyerekek esetén 7 eurót) kérnek. A korcsolyák bérlése mérettől függően 5,50 és 10 euró között mozog, míg az öltözőszekrény bérlésért 3 eurót kell fizetni. Ide mindenképpen érdemes online foglalni, hiszen ezzel nemcsak a sorban állást kerülhetjük el, hanem 10% online kedvezmény is üti a markunkat.
Ha inni szeretnénk valamit, akkor 5 eurós letéti díjat kell fizetnünk a vásár dizájnját magán viselő piros bögréért, amit ezután akár meg is tarthatunk. Meglepő módon az italok sokszor drágábbnak bizonyultak, mint Budapesten: a két és fél decis forralt bor 5,40 euróba került (ez kb. 2200 forint, míg itthon 3 deci kerül 1450 forintba). A puncsok is jellemzően ebben az árkategóriában mozognak, ráadásul a sör is drága: egyes standoknál akár 4,80 eurót (kb. 1950 forint) is elkérnek egy kis (0,33l) korsóért.
Az evés-ivás és a többi program mellett a vásár igazi fényözönnel várja az érdeklődőket, hiszen nemcsak a bódékat díszítették fel égősorokkal, de fényinstallációk is vannak: ledes gömbök, szarvasok, szán és természetesen a jászol sem maradhatott el. A téren álló fákat is alaposan feldíszítették, az egyikre például hatalmas, pirosan világító szíveket aggattak, időnként pedig – némi zenei aláfestés kíséretében – egy óriási led-szív is átúszik a látogatók felett.
A szervezők kétségtelenül kitettek magukért a vizuális világot illetően, a fényinstallációk miatt azonban sok gyepfelületet el kellett kordonozniuk, emiatt pedig sokszor szűknek hat a rendelkezésre álló hely. Talán ez az a pont, ahol a legszembetűnőbb a különbség a budapesti és a bécsi vásár között: odahaza ugyanis jóval szellősebb a helyszín kialakítása, itt viszont sokkal ütősebbre sikerült a díszítés: mintha az egész vásárnak az lenne a célja, hogy tökéletes díszletet adjon az idelátogató turisták Instagram-posztjaihoz.
A városházától alig 2 villamosmegállónyira, a Szépművészeti Múzeum és a Természettudományi Múzeum ölelésében, a Maria-Theresien-Platzon is található egy karácsonyi vásár, ez azonban mind méretében, mind a választék tekintetében szerényebb. Itt a dekorációt sem vitték túlzásba, a bódékra aggatott égősorokon és néhány, karácsonyfát formázó led-füzéren kívül nincs is nagyon más díszítés. Cserébe viszont jóval kisebb a tömeg, és talán az árak is kicsit szolidabbak, 7 euróból már vehetünk magunknak nutellás-banános gofrit, az italok azonban itt is drágák. Kézműves termékekből viszont nagy a választék, a szappantól kezdve a kézzel festett karácsonyi díszeken át a plüssállatokig szinte minden kapható.
Bécsben az említett helyszínek mellett több helyen is vannak karácsonyi vásárok, aki nem sajnál egy kicsit utazni, az akár a Schönbrunni kastély előtt találhatót is meglátogathatja. A legnagyobb, városháza előtti Christkindlmarkt december 26-ig tart, van amelyik azonban egészen vízkereszt napjáig várja a vendégeit. A nyitvatartási idők is eltérőek, így a látogatás előtt minden esetben érdemes tájékozódni, amihez az alábbi, magyar nyelvű honlapot ajánljuk.