A magyar nyilvános tér leginkább csak a logókból tudja értelmezni a vagyont. A logók mögött viszont mindig felsejlik a kérdés: miből?
Magyar celebek közösségi médiás posztjaiból ritkán rajzolódik ki olyan pontos látlelet a magyar valóságról, mint az elmúlt napokban Havas Henrik, majd Hajdú Péter üzengetéseiből. A személyeskedéssel is alaposan átitatott szóváltást az érdemei elismeréseként Liverpoolban munkát kapó Szoboszlai Dominik ihlette, akiről felkerül a TikTokra egy videó, amelyen egy 1015 lőerős, körülbelül 200 millió forintos Lamborghiniben ül Budapesten.
Havas Henrik úgy érezte, hogy véleményeznie kell ezt a fejleményt, ezért a Facebookon „Talán ki lehetne már nőni a gyerekkorból!” felütéssel kérte számon a magyar foci reklámarcán, hogy „Te, Dominik, biztos, hogy jó ötlet Lamborghinivel kóvályogni a belvárosban?”
Ezek után Hajdú Péter érezte úgy, hogy Szoboszlai nevében kell reagálnia, és a focista gazdag életrajzára emlékeztette „Tanár urat”, majd hozzátette: „Ne legyünk már álságosak, főleg Te ne, Henrik! Vagy ez csak szimpla irigység? Az még kínosabb.”
Havas Henriket érezhetően foglalkoztatta a Szoboszlai–Lambo-történet, ugyanis további posztokat szentelt a témának, előbb az asszisztense reagált egy frappánsnak szánt bejegyzéssel arra, hogy Havas „szoboszlais beszólása kiverte a biztosítékot”, majd Havas egy újabb posztot szentelt annak, hogy a saját Rolexét meglóbálva adjon közvetve néhány jó tanácsot Szoboszlainak. „Na, az a bajom ezzel a Szoboszlai gyerekkel, hogy nem hallgat a jó szóra, mert azt azért nem hiszem, hogy nincs a környékén egy normális ember, aki ne figyelmeztetné, hogy Dominik, gondolj Dzsudzsira, ha nem muszáj, ne ölelkezz egy olyan egyszerű futsalossal, mint a Szijjártó!” – írta.
Havas posztjaiból – túl azon, hogy a jelek szerint mindenről ugyanaz jut eszébe: saját maga – a saját személyes anekdotáin keresztül is kirajzolódik az a szakadék, amelyet valahol az általa is megidézett rendszerváltás környékén kezdett el ásni magának a magyar társadalom. A tévés felidézte, hogy valamikor 1990-ben vette meg élete első nyugati autóját, egy Toyota Corollát, mire Mester Ákostól megkapta, hogy „Őszintén, Henrik! Hiányzott neked ez az autó meg hogy veled foglalkozzanak?”. A mondatok között Victoria Beckham őszinteségét idézve elismerte azt is, hogy már érettségire autót kapott 1967-ben. Hogy aztán magával meghasonulva arról panaszkodjon, hogy mennyire rosszul érezte magát, amikor a felesége menő Volkswagen cabrióját kellett vezetnie, hiszen mindenki megbámulta. A következő posztban pedig újabb éles mélylélektani kanyart véve felidézte, hogy az új könyvéről tárgyalva egy Rolexszel a csuklóján ült be a Leroyba.
Havas posztjain is átsüt, hogy magyar nyilvános térben a vagyonnak logója van, és ebben a NER-elitnek is elévülhetetlen a hozzájárulása. A vagyon egy Gucci-táska, egy Louis Vuitton-cipő, egy Dior-ruha. A magyar nyilvános tér nem ismeri a csendes luxus fogalmát, Gwyneth Paltrow és Várkonyi Andrea közötti szakadék valahol az ország lecsúszásának is a jelképe és oka. De a magyar nyilvános tér egy másik sajátosságára is rávilágít Havas, amikor Mester Ákos hozzá intézett intelmét idézte fel az 1990-es Corolláját látva: ,,Figyelj! Még az is lehet, hogy én is tudnék venni egy ilyen autót, de nem veszek, mert ne találgassa senki, hogy miből van rá pénzem, miért nem jó nekem egy Zsiguli.”
A fellogózott vagyonhoz ugyanis azonnal kapcsolódik a kérdés, hogy miből van. És a magyar elit jelentős része adós ezzel a válasszal.
Más kérdés, hogy Szoboszlai Dominik speciel az a magyar, akinek tiszta és világos válasza van erre a kérdésre.