Élet+Stílus hvg.hu 2024. október. 17. 13:01

Csillagászati összeget fizet egy amerikai egyházmegye a szexuális bántalmazás áldozatainak

Több amerikai vallási intézmény csődvédelmet kért azóta, hogy a törvények lehetővé tették perek indítását régi ügyekben.

A valaha volt legmagasabb összeget, 880 millió dollárt (325,5 milliárd forint) fizeti ki a Los Angeles-i Római Katolikus Egyházmegye egy peren kívüli megállapodás keretében 1353 személynek, akik azt állítják, hogy gyermekkorukban szexuálisan bántalmazták őket katolikus papok – erről a Reuters tudósít.

Az egyházmegye élén álló Jose H. Gomez érsek közölte: mélységesen sajnál minden egyes esetet. „Remélem, hogy ez a megállapodás nyújt némi gyógyulást azután, amit ezek a férfiak és nők elszenvedtek” – mondta.

Az érsekség azután fogott egyeztetésekbe, hogy a kaliforniai törvények lehetővé tették, hogy új perek indulhassanak olyan régi ügyekben, amelyek kiskorúak szexuális bántalmazásáról szólnak. Ez és más államok hasonló törvényei ahhoz vezettek, hogy az Egyesült Államokban több nagy katolikus intézmény is csődvédelmet kért.

A Los Angeles-i egyházmegye nem szorult csődvédelemre, Gomez érsek szerint az áldozatokat ki tudják fizetni a tartalékaikból, befektetéseikből, hiteleikből és a perekben érintett egyházi intézmények hozzájárulásaiból. Gomez hozzátette: a kifizetések nem akadályozzák, hogy „szolgáljuk a közösségeinkben a szegényeket és kiszolgáltatottakat”.

Az érsekség és a felperesek képviselői közös nyilatkozatban köszönték meg az áldozatoknak, hogy előálltak azzal, ami velük történt, ezzel biztosítva, hogy hasonló esetek ne forduljanak elő többé.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.