A böjt nem divat, hanem egy étkezési stratégia, és sok élettani előnnyel jár – ha jól csináljuk. Győző-Molnár Anna táplálkozástudományi szakember tett helyre néhány tévhitet a koplalás körül a HVG-nek adott interjúban.
Az időszakos böjt nem fogyókúrás irányzat, hanem étkezési stratégia, és Győző-Molnár Anna szerint teljesen egészséges, sőt lényeges is, hiszen mint a HVG-nek adott interjúban mondta, evolúciósan mindig voltak olyan időszakok, amikor táplálékmegvonás esete állt fenn, és ez teljesen rendben is van.
A táplálkozástudományi szakember hangsúlyozta, hogy a mostani rendkívüli táplálékdömping egyszerűen leterheli a szervezetet, ezért a tehermentesítés az emésztőrendszer, a vércukor, az inzulin szempontjából nagyon szükséges is. Problémásnak látja viszont, hogy sokan mégis fogyókúrás stratégiaként tekintenek rá, nem árnyalják, és nem fogalmazzák meg maguknak a célt, hogy miért is böjtölnek.
„A böjtnek több típusa van, többféle időablakkal dolgozhatunk, és sokan mereven magukra erőltetnek egy bizonyos verziót. Pedig vannak napok, helyzetek – például a menstruáció előtti napokban – amikor a női hormonrendszernek nem tesz jót, ha tágítjuk a böjti időablakot, míg olyan napokon, amikor jobb a közérzetünk, kevesebb stressz ér minket, jól aludtunk, akkor belefér a hosszabb böjt is. Nyugodtan kezelhetnénk rugalmasan, de a vendégeimnél is látom, hogy már beesik a vércukruk, kopog a szemük az éhségtől, de akkor is kihúzzák még azt az egy órát, ami például a 8:16-os időablakhoz kell” – magyarázta Győző-Molnár Anna.
A szakember az egyik bevett böjti stratégiát is árnyalja, szerinte ugyanis a a cikadián ritmusunk szempontjából sokkal optimálisabb, ha a vacsorát hagyjuk el, nem pedig a reggelit, mint azt sok időszakos böjtölő teszi. Este ugyanis a szervezetünk már nem arra van optimalizálva, hogy emésszünk, a vércukorszintünk is sokkal ingadozóbb, az inzulinérzékenységünk is csökken.
Győző-Molnár Annával beszélgettünk arról is, hogy milyen meglepő dolgok múlnak azon, hogy mit eszünk, van-e, kell-e lennie különbségnek a nők és férfiak táplálkozásában, és mi az, amit semmi esetre sem érdemes levenni a boltok polcairól, ha fontos az egészségünk. A teljes beszélgetés itt olvasható: