Gerillaakcióval lepte meg hétfő reggelre a fővárost az SOS Gyermekfalvak, hogy felhívja a figyelmet a kórházakban hagyott babák traumáira.
Mit keres egy baba hordozókendőben a Nagymező utcai Radnóti-szoborra, Hofi-szoborra, a Széll Kálmán-szoborra vagy a Madách téren álló Táncosnőre kötve? Hogy kerül egy rácsos babaágy a Blaha Lujza térre? Az SOS Gyermekfalvak október 7-én, az állami gondoskodásban élő gyerekek napján az elhagyott csecsemőkre és a nevelőszülő-hiányra hívta fel a figyelmet egy utcai gerillaakció keretében.
A főváros számos közterén került hordozókendő a szobrokra, a Blaha Lujza téren és a Nyugati téren pedig felállított rácsos ágyak fogadták a járókelőket. A kampányhoz csatlakozott többek között a budapesti Radnóti Miklós Színház és számos ismert ember is, például Dallos Bogi, Puskás Peti, Tapasztó Orsi, Ábel Anita, Ördög Nóra, Kiss Ramóna, Szabó Győző, Szabó Erika, Sena és Nádai Anikó.
Gyermekvédelmi gondoskodásban közel 24 ezer gyerek él, 30 százalékuk gyermekotthonban, 300 baba pedig kórházban, mert nincs elég nevelőszülő, a szülei pedig elhagyták, vagy nem tudják hazavinni. Az alapítvány azért küzd, hogy minden szülők nélkül élő gyermek családba kerülhessen, és megoldódjon a kórházban ragadt kisbabák helyzete. Hogy ez miért lenne életbevágóan fontos, arról egy nevelőszülő mesél a saját tapasztalata alapján. Az alábbi videóban elmondta, hogy amikor hazavitte az egyik kisfiút, tündéri és nyugodt volt, és rögtön átaludta az első éjszakát. A rengeteg másfél óránként ébredő gyerek után maga volt az álom. De aztán belegondolt abba is, hogy miért nem sírt. „Megtanulnak egy idő után inkább nem sírni, mert nem látják értelmét” – mondja.