Élet+Stílus hvg.hu 2024. augusztus. 24. 08:05

Orbán Viktor számon kérte az elmaradt aranyérmeket a Nemzeti Sportban

Úgy értékelte az olimpiát, mintha más teljesítményt nem is mutatott volna fel a magyar csapat. Milák Kristófon szerinte nem lehet eligazodni, azt pedig „mint férfi” furcsának tartja, hogy „hölgyek” is bokszolnak. A miniszterelnök szerint Magyarországnak minden olimpián a legjobb tízben kellene végeznie, csapatsportban pedig „nincs olyan, hogy elég”.

Párizs 2024 - hírek
Friss cikkek a témában

Hosszú és kimerítő interjúban értékelte a Nemzeti Sport főszerkesztőjének az olimpiát és a magyar olimpiai csapat teljesítményét Orbán Viktor. A miniszterelnök rögtön az elején elmondta, hogy titokban nyolc aranyérmet remélt, de a hatot is „derekas helytállásnak” nevezte. „Ha a jelent nézzük, akkor elfogadható, és azt lehet mondani, hogy szépen helyt álltunk, tartjuk magunkat. Ha a jövő felől nézzük és a mostani olimpiát arra használjuk, hogy megértsük a következő olimpiákat, akkor az, amit most tudunk, kevés, csak a folyamatos hátrasorolódáshoz elegendő” – mondta, és egyben kijelölte az elvárását is, amikor kijelentette: „Szerintem a mi helyünk az első tízben van. Minden olimpián az első tízben, és összességében, az olimpiák történetét nézve is az első tízben. Nem érdemes kisebb célt kitűzni.” 

Magyarország sokkal jobb helyen áll az olimpiai éremtáblázaton – csak megfelelően kell számolni

Valójában nincs maradéktalanul igazságos rangsor, de két amerikai szakértő most megpróbált a lehető legközelebb jutni hozzá. Az ő módszerük alapján a magyar sportolók több érmet szereztek az olimpián, mint amennyi „járt volna”.

Az érmek számának a mérlegelésekor aztán újságírói felvetésre néplélektani fejtegetésbe kezdett az elégedetlenség mibenlétének a megmagyarázására. Orbán Viktor szerint ugyanis nem mindegy, hogyan vagyunk elégedetlenek: „Van egy libsi elégedetlenség. Az egy nyegle, semmi se jó, ez is rossz, az is rossz. És persze mindig valaki más tehet arról, hogy az rossz. De van egy keresztény hagyománya is az elégedetlenségnek, és ez él Magyarországon. Én ehhez tartozom, állandóan elégedetlen vagyok: ez is jó, mert hat, az nagyon jó. De lehetne hét is, nem? Meg lehetne nyolc”. 

A sportvezetés feladatait részletezve is hangot adott az elégedetlenségének. Például hibának nevezte, hogy a pályakerékpárból kiszálltunk, majd a pénzhiányt okolta azért, amiért elmaradt a velodromok építése. Szintén hiányolta, hogy a bokszban nincs meg Erdei Zsolt vagy Kovács István hozzájárulása, ennek apropóján pedig azt sejtette, hogy szerinte a nőknek nincs helyük ebben a sportágban. „Valahogy nekünk, férfiaknak furcsa látvány, amikor hölgyek verik egymást. Nagy viták is folynak erről. De ezt inkább rájuk kell bízni, akarják-e, és ha akarják, akkor inkább támogatni kell őket” – mondta, és persze szóba hozta, hogy „a mi lányunknak”, Hámori Lucának „egy férfiszerű ellenféllel” kellett verekednie – ha nem így történt volna, Orbán szerint a női boksz is elhozhatott volna egy érmet. 

Kiss Noémi: A tiszta női sportért

Ez a fajta, nem tiszta női sport a kimerített csalás esete volt már a 80-as években is. Én ezt a sportszövetségek emancipálódási deficitjére vezetem vissza. Egész egyszerűen olyan gyenge a sport nemzetközi világában a női sport érdekképviselete, hogy nem tudják kellően szabályozni a résztvevők testi hovatartozását és annak vizsgálatát – állítja Kiss Noémi író, műfordító.

A „genderkérdés” egyébként az interjú végefelé is előjött, amikor az újságíró az olimpiai megnyitó „agresszív ideológiáját” hozta szóba, aminek apropóján Orbán arról beszélhetett, hogy „minden, ami nekünk fontos, totális támadás alatt áll.” „Én még abban a világban születtem, és Magyarország még abban a világban is van, ahol úgy tudjuk, hogy az ember vagy férfi vagy nő. Nyugaton már úgy gondolják, hogy az ember nem bináris lény… Hanem akkor micsoda? Itt óriási bajok vannak, kérem. Ha nem vetjük meg a lábunkat, és nem állunk a sarkunkra, akkor felforgatják azt a világot, amiben a leginkább emberhez méltó életet lehet élni, ahol a nő nő, a francia francia, a magyar magyar, az amerikai meg amerikai.” Egyúttal elmondta azt is, hogy ő nem szeretne egy olyan világban élni, mint amit John Lennon énekelt meg az Imagine című számában. 

A magyar csapat olimpiai teljesítményére visszatérve Orbán kijelentette, hogy „olyan sportolónk, aki kettő vagy akár három aranyat is hoz, ami a mi érmeink számán sokat lendíthetne, most éppen nincsen”. De a régiós éremtáblázaton szembetűnő magyar előnynek – 19 éremmel toronymagasan vezet Magyarország, a második helyen álló Ukrajna is csak 12-t, a harmadik Lengyelország pedig 10 érmet szerzett – sem tud igazán örülni, mert „nekünk az nem jó, ha ők nincsenek állandóan versenyben velünk. Sikeresebb románokat, sikeresebb horvátokat, még több aranyérmet a szerbeknek, érmeket a szlovákoknak, mi ebben vagyunk érdekeltek”. 

Orbán Viktor szerint Milák Kristóf „olyan zseni, akin nem lehet eligazodni, és nem is kell”. Rasovszky Kristóf győzelmét epikusnak nevezte, Gulyás Michelle pedig fantasztikus példát adott abból, hogy „a győzelem egy tudás”. 

20240806004 Milák Kristóf, a 100 méteres pillangóúszás aranyérmese, olimpiai bajnoka és a 200 méteres pillangóúszás ezüstérmese a 2024-es párizsi nyári olimpián a Trocadéro téren a Bajnokok Parkjában 2024. augusztus 5-én.
MTI / Illyés Tibor

A csapatsportoknál szerinte nincs olyan, hogy elég: „A klasszikus csapatsportágak mindegyikében ott kellene lennünk az olimpián, de legalábbis a vízilabdán és a kézilabdán túl is fociban, a kosár- és röplabdában is folyamatosan nyitva kellene legyen az esély. Ami a pólót illeti, nem hiányt érzünk, hanem csalódást”. 

Orbán elárulta azt is, hogy az olimpia zárónapján milyen „gyorsértékelést” küldött el SMS-ben a sportállamtitkárnak. Schmidt Ádámnak mindössze annyit írt: „Maradhat.”

Ami pedig az olimpiarendezést illeti, Orbán azt mondta: „Ha egyszer bementél egy zsákutcába, és kihátráltál, még egyszer ugyanoda ne kanyarodj be. Nyilvánvaló, hogyha a budapesti városvezetés nem támogatja a budapesti olimpiát, akkor nem lesz olimpia. A kormány megfeszülhet, akkor sem.” Ugyanakkor úgy véli, „nincs a világon még egy olyan ország, amelynek annyi, az olimpiára alkalmas és kipróbált létesítménye lenne modern verzióban, mint Magyarországnak”. Ahogy fogalmazott: „Az aranykapu ki van nyitva, csak át kéne bújni rajta”.

Nem mítosz a sportban a hazai pálya előnye

Minden olimpiát rendező város országa igyekszik kitenni magáért, s ez a szándék rendre éremtöbbletben mutatkozik meg.