Hofher József jezsuita szerzetes szerint a terv csak tovább mélyíti majd a társadalomban lévő feszültségeket.
A Várkapitányság Integrált Területfejlesztési Központ egy keresztet kíván elhelyezni a Gellért-hegyi Szabadság-szobor talapzatán.Mint katolikus, jezsuita szerzetes, értetlenül állok a bejelentés előtt – kezdi írását Hofher József a Szemléleken.
A szerzetes levelében azt írta, hogy bár értékeli „a nemes szándékot és a buzgalmat” az ötletgazda részéről, de szerinte ez az elképzelés tovább mélyíti majd a társadalomban lévő feszültségeket és ellentéteket a konzervatív és a liberális gondolkodású állampolgárok között.
Mint írta, a jelenlegi vezetés a keresztény felekezetek meghallgatása nélkül akar keresztet emelni egy olyan helyen, mely eddig, évtizedeken keresztül kereszt nélkül is a szabadság szimbóluma volt.
„Ez a megvalósuló terv rombolni fogja a keresztény felekezetek presztízsét, mivel a Kármelita Államegyházi Kormányzat a katolikus egyházhoz kapcsolódó szimbólumot állít a vita középpontjába – sok református, evangélikus és zsidó barátom is értetlenül nézi az eseményeket” – tette hozzá.
Majd arra kérte mindenkit, hogy „ szent szimbólumainkból, általunk tisztelt személyekből, szentségekből gúnyt ne űzzenek, mint néhány alkalommal az elmúlt évtizedekben ez sajnos megtörtént”.
Korábban a hvg.hu birtokába jutott egy látványterv arról, hogy a Citadella több mint 20 milliárd forintba kerülő felújítása kapcsán nemcsak a szobor újul meg, hanem a talapzatra egy hatalmas kereszt is kerül. A főváros főépítésze, Erő Zoltán úgy vélte, semmi szükség az eredeti koncepció megváltoztatása és egy újabb szimbólum elhelyezésre a szimbólumokkal úgyis telezsúfolt területen. Ráadásul az 1975-ben elhunyt Kisfaludi Strobl Zsigmond jogörökösei is egyértelműen jelezték, nem járulnak hozzá a szobor talapzatára a tervezett kőkereszt kerüljön.
Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője viszont azzal érvelt, hogy a Szabadság-szoborra tervezett kereszttel példát mutatunk a hanyatló Nyugatnak