Élet+Stílus Pálúr Krisztina 2024. augusztus. 11. 17:00

Csak új barátokat akart szerezni, aztán 11 évesen ott volt a párizsi olimpián

Gördeszkán állva képviselte országát Cseng Hao-hao, de azzal, hogy a deszkázás is olimpiai sport lett, sok nagyon fiatal versenyző nyílt meg a lehetőség, hogy részt vegyen egy ilyen nagy szabású világversenyen. Vannak azért, akik szerint az alsó korhatárt sokkal szigorúbban kellene meghatározni.

Vasárnap, a párizsi olimpia utolsó napján ünnepli 12-ik születésnapját a kínai olimpiai csapat legfiatalabb tagja. Cseng Hao-hao gördeszkás a selejtezők eredményei alapján szerzett kvótát, és a világversenyen a legjobb nyolc közé nem sikerült bekerülnie, de több versenyzőt így is sikerült maga mögé utasítania.

„Az olimpiai részvétel azt jelenti, hogy többen megismernek majd. Azért kezdtem el gördeszkázni, hogy új barátokat szerezzek és jól érezzem magam” – nyilatkozta a fiatal sportoló, akinek az édesanyja azért finomította a képet. Mint elmondta, lánya kivételes képességei már egészen korán megmutatkoztak: a hetedik születésnapjára kapta az első gördeszkáját, és innentől nem volt megállás. Hogy komolyabban is űzhetné ezt a sportot, akkor merült fel, amikor felkeltette egy tartományi vezetőedző figyelmét, és 2020-ban bekerült Hujcsou város csapatába. Egy évvel később már részt vett egy országos versenyen, még egy évvel később pedig egy tartományi megmérettetésen dobogóra is állhatott.

Cseng Hao-hao először 2023-ban versenyzett külföldön, idén pedig már Magyarországon is járt, hiszen Sanghaj mellett Budapesten rendezték meg olimpiai kvalifikációs versenyt. A Ludovikán az első fordulója jól sikerült, a másodikban hibázott, így a folytatásban kockáztatnia kellett, de el tudta viselni a nyomást, és kiharcolta a párizsi részvételt.

Az olimpia előtt azt nyilatkozta, Párizsban kevésbé lesz számára megterhelő a verseny, célja pedig nem más, minthogy bejusson a legjobb tizenhat közé. Ez sajnos nem sikerült, a 18. lett, de ez így szép teljesítmény, és ki tudja, hogy mit hoz a jövő.

Nyaktörő trükkök, vicces zrikálások: meghódították Budapestet a feltörekvő olimpiai sportágak

Megpillanthattuk az olimpia jövőjét: az utcai sportok legjobbjai négy napon keresztül másztak, ugrottak és trükköztek az Orczy-kertben.

„Nehéz, amikor éppen játszom, és anyukám szól, hogy edzeni kell. Legszívesebben azt mondanám neki, hogy inkább hagyjuk ki ma a gyakorlást, de végül csak ráveszem magam, mert tudom, hogy így leszek képes majd megvalósítani az álmom” – nyilatkozta a fiatal sportoló, akiknek még a sérülések sem szegték kedvét.

Mint egy, a világverseny előtt adott interjúban elmondta, az olimpiai játékokra egyébként próbál egy jó kis utazásként tekinteni, nem akar nyomást helyezni magára, mert így tudja a legjobb formáját mutatni Párizsban, szerinte ugyanis a jó teljesítmény titka az, hogy nem szabad idegeskedni.

Szabad a pálya

Cseng Hao-haónál is fiatalabb gördeszkás Mazel Paris Alegado, aki a 2023-as Ázsiai Játékokon a hetedik helyen végzett a női mezőnyben, és akinek a legnagyobb álma természetesen az, hogy ő is versenyezhessen az olimpián. A kislány, aki a Fülöp-szigeteken született, de családjával már az Egyesült Államokban él, ötéves volt, amikor látva bátyját úgy döntött, ő is szeretné kipróbálni a gördeszkázást. Fivére végül nem kapott rá az ízére, állítólag az szegte a kedvét, hogy kiderült, Mazel sokkal tehetségesebb nála.

Cseng Hao-hao
AFP

Így indult el a profivá válás útján, de mivel még mindig csak tízéves, édesanyja rendszeresen figyelmezteti arra, hogy maradjon gyerek, ne vegye túl komolyan a dolgokat, inkább érezze jól magát. Mazel Paris Alegado azért néha csalódott, ha valami nem sikerül úgy, ahogyan szeretné, de ilyenkor egy időre áttér egy másik trükkre, majd újból nekiveselekedik a nehezebb feladatnak. „Ne adjátok fel, próbáljátok újra, ha a fiúk meg tudják csinálni, a lányok is meg tudják csinálni” – szól a tanácsa azoknak, akik a nyomdokaiba akarnak lépni.

De nemcsak a kiskamaszoké a világ, jól példázza ezt az, hogy Nagy-Britanniát a július végén 51. születésnapját ünneplő Andy Macdonald is képviseli a sportágban, akinek állítólag mindhárom gyermeke idősebb a csaptársainál. Mint a New York Timesnak adott interjúban elmondta, nem érzi úgy, hogy életkora miatt kilógna a társaságból, sőt ő is egy közülük, ez a „gördeszkázás varázsa.” Azt nem tagadja, hogy 50 évesen a sérülések jobban fájnak, de szerinte ez önmagában nem elég ahhoz, hogy felhagyjon a sporttal, főleg, hogy nagyon jó érzés megosztani a tudását, tapasztalatait a fiatalabb generációkkal.

Hol a határ?

Nem a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), hanem az egyes sportágakat irányító nemzetközi sportszervezetek határozzák meg, milyen idősnek kell lenniük a versenyzőknek, hogy indulhassanak, és nyilván számít az is, hogy egyes országokban mi az alapértelmezett korhatár. Az Egyesült Államok csapatába ugyan már 13 évesen is be lehet kerülni, de ha adott sportágban máshol húzták meg a határt, az akadályt jelenthet: tekvondósként például 14 évesnek kell lenni, birkózóként 17-nek, maratoni futóként pedig 20-nak.

Ha pedig valakiről kiderül, hogy megpróbálta kicselezni a szabályokat, attól el is vehetik az érmét. Így járt a Sydney-ben induló kínai tornászcsapat egyik tagja is, Tung Fang-hsziao ugyanis mindössze 14 éves volt a játékok idején, miközben az alsó korhatárt 16 évben határozták meg. Van, akitől pedig nem a győzelmet vették el, hanem a reményt is, Manny Pacquiao 2021-ben ugyan visszavonult, de szeretett volna ringbe szállni Párizsban, egy gond volt csak, a felső korhatár ebben a sportágban 40 év, a politikusi karrierrel is kacérkodó ökölvívó azonban 45 éves. Megpróbálta elérni ugyan, hogy az ő esetében tegyenek kivételt, de kérelmét elutasították.

Mindeközben vannak sportágak, ahol egyáltalán nincsen korhatár, ilyen például az asztalitenisz, valamint a gördeszkázás. Így lehet az, hogy a tokiói nyári játékok legfiatalabb sportolója mindössze 12 éves volt: Hend Zaza ugyanis asztaliteniszezőként jutott ki a versenyre. Gyorsan közönségkedvencé vált Sky Brown is, aki mindössze 13 évesen indult a Japánban debütáló gördeszkázásban. Tokióban egyébként egy másik vele egykorú versenyző fel is állhatott a dobogóra, mégpedig annak a legfelső fokára: a 13 éves japán Nyisija Momidzsi lett az olimpiai történetének egyik legfiatalabb aranyérmese.

Nagyanyád lehetnék! – ők lesznek a legidősebb és legfiatalabb sportolók az olimpián

Nem csak a húszéveseké a világ – tartja a mondás, és ez az olimpikonokra is igaz. Tokióban lesz 12, de 66 éves versenyző is.

Az újkori olimpia történetében Dimitriosz Loundrasz volt a legfiatalabb sportoló, ő 10 évesen bronzérmet nyert az 1896-os athéni nyári olimpián a görög tornászcsapat tagjaként. Nem sokkal volt idősebb Carlos Front sem, ő 12 évesen vett részt az 1992-es barcelonai nyári olimpián, vele egyidős volt a magyar úszóolimpikon, Kiss Judit. A legfiatalabb magyar olimpiai bajnok Egerszegi Krisztina volt, aki Szöulban 14 évesen került fel a dobogó legfelső fokára.

A világsztár, aki már Simone Biles előtt szót emelt a sportolók mentális egészségéért

A Netflix új dokumentumsorozata bemutatja, hogyan küzd a sikerei miatt rá irányuló óriási figyelemmel és depresszióval a 23 éves, négyszeres Grand Slam-győztes japán teniszező, Oszaka Naomi.

Hogy milyen hatásai vannak az élsportnak a gyerekekre, hogy egyeseket közülük milyen kegyetlen módon használtak ki, arról már nagyon sokat írtak, de úgy tűnik, a témát még nem lehet lezárni, még mindig szükség van olyan döntésekre, amelyek igazi prioritásként kezelik a fiatal sportolók fizikai, mentális és szellemi jóllétét.

Ebbe az irányba tett próbálkozás volt az, amikor Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2007-ben megalapította az ifjúsági olimpiai játékokat, amelyen 14 és 18 év közötti versenyzők vehetnek részt.

„Az Ifjúsági Játékok koncepciója az volt, hogy a világ legjobb fiatal sportolói számára megfelelő lehetőséget kínáljon a versenyzéshez életkoruknak megfelelő és biztonságos környezetben, ugyanakkor személyre szabott oktatási programokkal is megismertesse őket” – nyilatkozta Rob Koehler, a Global Athlete főigazgatója. Az első ilyen világversenyt 2010-ben, Szingapúrban rendezték meg, legközelebb két év múlva, Dakarban lesz ifjúsági olimpia.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?