A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) hiánypótló módon az óvodás korcsoportra is kidolgozta a táplálkozási útmutatót, a 4-6 éveseknek szóló Okostányért.
Először 2016-ban rukkolt elő az addig 30 évig érvényben lévő táplálkozási útmutatóval felnőttek számára a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ). Az úgynevezett Okostányért friss nemzetközi tudományos eredmények és jogszabályok alapján, a hazai táplálkozási szokásokat és ízlést is figyelembe véve állították össze. Tápanyagalapú helyett élelmiszeralapú ajánlást adtak, ami a laikusok számára is könnyebben volt érthető, hiszen a köznapi életben sem “fehérjét, zsírt vagy szénhidrátot” fogyasztunk, hanem húst, tejet, kenyeret, zöldséget, gyümölcsöt. A Magyar Tudományos Akadémia Élelmiszertudományi Tudományos Bizottsága ajánlásával közzé tett útmutató táplálkozási tanácsokkal, adagszámításokkal és receptekkel is kiegészült, illetve később fenntarthatósági szempontokkal bővült.
Ennek mintájára aztán elkészült az iskolás gyerekek számára is az Okostányér, most pedig az MDOSZ publikálta az óvodáskorúak, a 4-6 évesek táplálkozási útmutatóját is (részletesen ez itt tekinthető meg).
Ennek is része már az adagolási útmutató és az energiaigény-kalkulátor, ugyanis nem mindegy, hogy mennyit mozog például az adott gyerek, vagy hogy kisfiúról vagy kislányról beszélünk.
Az Okostányérban életévekre és nemekre bontva adják meg az ovisok napi energiaszükségletét, továbbá meghatározzák a különböző élelmiszertípusok adagszámát, és azt is, hogy a kicsik esetében mennyi egy adag.
Összességében elmondható, hogy az óvodások napi energiaszükséglete életkortól, nemtől, fizikai aktivitástól függően, 1300 és 1800 kcal között mozog.
Naponta minimum 4 adag zöldség-gyümölcs elfogyasztását javasolják a kisgyerekeknek, 3 adag gabonafélét kellene enniük, 3 adag tejet, vagy tejterméket, és emellett rendszeresen a tányérjukra kellene, hogy kerüljön hal, tojás és húsféle, valamint naponta legalább 8 pohár folyadékot kéne inniuk, főleg vizet.
Ezen túlmenően azt is megmondja az ajánlás, hogy mennyi számít egy adagnak. Például zöldségből 40-180 g, tejből pedig 1-2 dl egy porció a kicsik kora és fizikai aktivitása szerint. Folyadékból egyszerre körülbelül másfél-két decit igyanak.
A pontos adagolást minden fontos élelmiszerre megadják a dietetikusok.