Az apákat nem tekintik egyenrangú szülőknek, a magyar bíróságok az anyákat részesítik előnyben – erre panaszkodik több, gyerekeitől külön élő édesapa is, aki kapcsolattartási vagy felügyeleti jogáért harcol. Pipa Barnabás az Emberi Jogok Európai Bíróságáig ment, hogy láthassa a fiát, de úgy tűnik, ez sem elég. A Deutsche Welle riportja.
Ma Magyarországon mintegy 350 ezer gyerekeit egyedül nevelő szülő van, akiknek a négyötöde nő, vagyis a bíróságok túlnyomó többségben az anyáknak ítélik a gyereket egy-egy válás vagy szakítás után. Az Apák az Igazságért Egyesület elnöke, Szaniszló Csaba azt mondja, bár a jogszabályi környezet már meglenne ahhoz, hogy az apák is egyenrangú félként legyenek kezelve a gyerekelhelyezési, gondozási és kapcsolattartási kérdésekben, az itthoni joggyakorlat ezt még nem tükrözi.
Pipa Barnabás például az egyesület támogatásával egészen Strasbourgig, az Emberi Jogok Európai Bíróságáig ment, hogy visszakaphassa a fiát, akit három éve nem látott. A bíróság kártérítést ítélt meg neki, amiért aránytalanul csorbultak a jogai, de a magyar állam ezt nem fogadta el, így Pipa Barnabás jelenleg tovább pereskedik.
Mint elmondja a Deutsche Welle riportjában, az édesanyával még a gyerek születése előtt szakítottak. Eleinte működött a kisfiúval a kapcsolattartás, de miután az édesanya elköltözött vidékre, ez egyre nehézkesebbé vált. Mivel az apa úgy érezte, csorbulnak a szülői jogai, a jogvédő szervezet segítségével bírósághoz fordult. Ügye öt bírónőt járt meg, mire lehetőséget kapott, hogy kéthetenként családsegítő jelenlétében láthassa a fiát. Bár még két évig rendszeresen látogatta gyerekét, meglátása szerint az édesanya annyira ellene nevelte őt, hogy a végén már nem akart vele a fia találkozni.