Két hongkongi iskolát is felelősségre vontak, mert „túl halkan” énekelték a diákok a kínai nemzeti himnuszt.
Egy diktatúrában nem lehet elég komolyan venni a hazafiast oktatást. Ennek egy abszurd megnyilvánulásáról számolt be a BBC, amely azt írja:
Hongkongban két iskolát is felelősségre vontak azért, mert a diákok „túl halkan” énekelték a kínai nemzeti himnuszt,
és egy makaói evangélikus egyházi általános iskolát is figyelmeztettek arra, hogy segítsék a diákokat a himnusz lelkesebb és hangosabb előadásában.
A város oktatási hivatala komoly erőforrásokat fordított ezeknek a hiányosságoknak a felkutatására, ellenőrizték az általános és a középiskolákat, és interjúkat készítettek a tanárokkal és a szülőkkel. Húsz vizsgált iskola közül hatnak tanácsolták azt, hogy fektessenek nagyobb hangsúlyt a hazafias nevelésre összpontosító tantervükre.
De nem maradt el a dicséret sem. Néhány iskola azért kapott elismerést, mert a diákok jártak a szárazföldi Kínában, illetve „magabiztosan emelték fel a nemzeti zászlót”.
Januárban Kína olyan törvényt léptetett életbe, amely előírja, hogy az iskoláknak, köztük a hongkongiaknak is, be kell építeniük a tantervükbe a „hazafias nevelést”. Ugyanezt várják el a vállalatoktól, vagyis: népszerűsítsék a Kínai Kommunista Párt ideológiáját.
2020 óta egy ellentmondásos, a másként gondolkodás minden formáját kriminalizáló nemzetbiztonsági törvény alapján számos korábbi ellenzéki törvényhozót és demokráciáért küzdő aktivistát börtönöztek be. A nemzetközi tiltakozás ellenére Peking a törvényt a stabilitás szempontjából alapvető fontosságúnak tartja. Kína belenyúlt a hongkongi választási rendszerbe is, és egy „hazafias törvénnyel” ellehetetlenítette, hogy a „hazafiatlannak” tartott emberek a politikai tisztségeket töltsenek be. Ebbe a sorba illeszkedik Hongkong hivatalos himnuszának a betiltása is arra hivatkozva, hogy az lázító lehet.