Élet+Stílus hvg.hu 2024. május. 31. 14:29

„Soha nem volt ilyen hangos a csend” – egy országot rendített meg Tompos Kátya halála

Alföldi Róberttől Hrutka Róberten át Sulyok Tamásig számos művész, politikus emlékezett meg a hosszan tartó betegség után, 41 évesen elhunyt színésznő-énekesnőről.

Mint írtuk, a szomorú hírt először a Centrál Színház igazgatója, Puskás Tamás osztotta meg a nyilvánossággal, bejelentve, hogy a színház saját halottjának tekinti. A halálhíre után azonnal elöntötték a Facebookot és az Instagramot a megemlékező posztok.

Az egyik legjobb barátja, zenésztársa, a gitáros-zeneszerző Hrutka Róbert ezt írta:

„Csak állok elveszve, mint egy kihalt megállóban, és te észrevétlen felszálltál arra a bizonyos holdjáratra. Soha nem volt ilyen hangos a csend. Köszönöm, hogy a barátod lehettem!” És idézi a Holdjárat című Tompos-dalt.  

„Ömlik az eső. Az angyalok nem sírnak. Zokognak” – írja többek között Alföldi Róbert, akivel sok ponton – a Bárka Színházban, a Nemzeti Színházban, a Centrál Színházban és másutt – összekötődött Tompos Kátya pályafutása. Megjegyzi: rájött, hogy az elmúlt 20 év legfontosabb pillanataiban, időszakaiban mindig ott volt neki – ahogy ő hívta – Kátyenka. „Szövetséges voltál. Erről persze soha nem beszéltünk, de így volt. Köszönöm.”

Gubik Petra, Tompos Kátya pályatársa egy fotó mellé csak annyit posztolt: „nem is lehet ilyen posztokat megírni…”

Tóth Vera egy közös emléket mesélt el, majd kifejtette többek között: „Mindig is azt éreztem, hogy ő olyan ember, akinek szeretnék a közelében lenni, szeretnék vele valami szépet alkotni, és nagyon drukkoltam neki, hogy jobban legyen, sőt egyáltalán, meg se fordult bennem a gondolat, hogy ez az egész majd a végtelen és örökké tartó halálba torkollik. Kátya! Te Szép lány, te angyalka voltál, s lettél. Szeretnék veled még énekelni, úgyhogy majd, ha nekem is eljön az időm, keresni foglak.”

Grecsó Krisztián író megemlékezésében elárulja, egy következő lemezt terveztek, de ez „nagy álom marad, mert a Holdjárat beteljesített valamit, amivel majdnem lehetetlen megbékélni, hogy miért kellett ennek így lennie, hogy a legragyogóbb tehetségnek ennyi jusson az életből”.

Számos színház, így a Nemzeti Színház, a Budapesti Operettszínház, a Madách Színház, a József Attila Színház, az egri Gárdonyi Géza Színház és a Müpa is megemlékezik Tompos Kátyáról, kiemelve, milyen sok csodálatos pillanatot köszönhetünk neki.

De nemcsak művészek és színházak, hanem politikusok is megemlékeztek a színésznőről.

„Egy egyedülálló tehetség, egy különleges jelenség, egy nagyszerű ember volt, halála felfoghatatlan. Osztozom a család és a barátok fájdalmában. Nyugodjon békében!” – írta többek között Karácsony Gergely a Facebook-oldalán.

Sulyok Tamás köztársasági elnök egy fotót rakott ki megemlékezésképp.

Tompos Kátya játékra termett, nem erre az igazságtalan küzdelemre

Hosszú betegség után végül segítséget kért, és azonnal kapott is a nagyszerű színésznő, mérhetetlenül tehetséges énekes, Tompos Kátya, de az életét megmenteni már ez sem tudta. Nekrológot lehet róla írni, de felfogni, miért kell, még biztosan nem.