Élet+Stílus hvg.hu 2024. május. 22. 15:07

Rendeződik Esterházy Péter egykori otthonának sorsa: az önkormányzat veszi meg, és alkotóházat csinál belőle

Nem magánszemély vásárolja meg a néhai író, Esterházy Péter kúriáját, hanem Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata. Az Emőd utcai ház fenntartásában Dragomán György, Vámos Miklós és Daniel Kehlmann lesznek a kerületvezetés segítségére.

Március végén derült ki, hogy eladó a 2016-ban elhunyt Esterházy Péter III. kerületi, rómaifürdői háza. Az erről szóló hirdetést a Kossuth- és József Attila-díjas író fia, Esterházy Marcell tette közzé. Vitézy Dávid főpolgármester-jelölt akkor azt írta, hogy „jóvátehetetlen veszteséget jelentene a magyar kultúrának”, ha valaki olyan venné meg a telket, aki aztán társasházat alakítana ki, mivel „az épületben élt és alkotott Esterházy Péter, itt születtek meg azok a művei, melyek a magyar kultúra legszebb lapjaira tartoznak”. Dragomán György pedig felvetette, hogy a magyar állam és a Fővárosi Önkormányzat közösen helyezze védettség alá és vásárolja meg az épületet.

Reviczky Zsolt

Végül szerdán Kiss László, Óbuda-Békásmegyer polgármestere bejelentette, hogy nem vár mostoha sors az Esterházy-otthonra, mert az önkormányzat megvásárolja az Emőd utcai házat. Hogy pontosan mennyiért, az még nem világos, a hvg.hu úgy tudja, hogy a hivatalos értékbecslés még nem történt meg az ingatlan esetében, de irányadónak jó lehet, hogy korábban az ingatlan.com-on a család a 1188 négyzetméteres telket és a rajta álló 230 négyzetméteres, kilencszobás házat 350 millió forintért árulta.

Reviczky Zsolt

Kiss László egy sajtótájékoztatón elmondta: kezdeményezi, hogy az épület a jövőben alkotóházként funkcionáljon. Vámos Miklós egy Facebook-kommentben kiemelte, hogy az alkotóház működtetésére Dragomán György, Vámos Miklós és Daniel Kehlmann írók hoztak létre alapítványt.

A polgármester szerint az Esterházy-ház megmentése és az irodalmi életbe (vissza)kapcsolása olyan küldetés, amely messze túlmutat a napi szintű politikán, vitákon, harcokon. Ugyanakkor az is egyértelmű, hogy egy kerületi költségvetés számára ez jelentős kiadásnak számít.

Reviczky Zsolt

Kiss szerint azonban nem is a pénz volt a legnagyobb probléma, hanem azt kellett mérlegelni, hogy mit is kezdjenek a házzal.

„Az önkormányzat és a hozzá kapcsolódó szervezetek sokféle tudással és képességgel rendelkeznek, de irodalmi központ, alkotó- és fordítóház működtetése nem szerepel közöttük. Éppen ezért volt fordulópont, ügydöntő az írók, Dragomán György és Vámos Miklós bejelentkezése: az őáltaluk alapított irodalmi alapítvány garancia arra, hogy a ház jó kezekben lesz, hogy létrejön és magas szinten fog működni az irodalmi alkotóház, és így gazdagodik a kerület egy új kulturális intézménnyel.”

Reviczky Zsolt

Esterházy Marcell felidézte, hogy negyven évet dolgozott az épületben az édesapja. „Nyugalom van, közel a Duna-part, ez a légkör talán mást is inspirálhat, és eltölthet aktív alkotómunkával egy-két hónapot, legyen akár külföldi író, vidéki költő vagy épp egy fordító, aki a magyar irodalomhoz kötődik. Egy ilyen alkotóház Rómaifürdő és a főváros kulturális életére is hatással bírna” – fogalmazott.

Esterházy Marcell
Reviczky Zsolt
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?