Az országban eddig nem létezett a közös felügyeleti jog.
Jóváhagyta a felügyeleti jogot szabályozó törvény módosítását a japán parlament. A szigetországban eddig nem létezett a közös felügyeleti jog, ezért gyakran előfordul, hogy az egyik szülő teljesen kizárja a gyermekek életéből a másik szülőt. Ez változhat meg 2026-tól, amikor már mindkét szülő nevelheti majd a gyermeket – írja a BBC.
Japánban eddig a válások többsége nem véletlenül zárult közös megegyezéssel, így a felek szabadon dönthettek a felügyelet és a látogatás kérdéséről. Ha azonban a válóper mégis a bíróság elé került, a bíró mindig az egyik szülő javára döntött.
Egy válóperes ügyvéd a BBC-nek azt mondta, a japán válások sokszor azzal végződnek, hogy a volt feleségnek távoznia kell a családi házból, és ezzel elveszti a felügyeleti jogot is. Ha a szülők egy évig nem tudnak megegyezni a felügyeleti joggal és a láthatással kapcsolatban, és addig csak az egyikükkel lakik a gyermek, a másik szülőnek nincs sok esélye. A bíró ugyanis figyelembe veszi, hogy abban az évben a másik szülő gondoskodott a gyermekről.
Sok elvált szülő kritizálta a rendszert, többen arról számoltak be, hogy évek óta nem láthatták a gyermekeiket. A BBC-nek az egyikük azt mondta, hogy miután a férje megszakította vele a kapcsolatot, elköltözött a gyerekekkel, akiket csak három és fél év után láthatott viszont.
Nőjogi aktivisták azonban attól tartanak, az új szabályozás lehetővé tenné, hogy a bántalmazott nőket rákényszerítsék a kapcsolattartásra volt férjükkel.
Címlapképünk illusztráció.