A dokumentumot Ferenc pápa is jóváhagyta.
A Vatikán ellenzi a nemváltoztatást, a nemi elméletet és a béranyaságot, valamint az abortuszt és az eutanáziát is – erősítette meg a pápai állam doktrinális hivatala (DDF) egy hétfőn kiadott nyilatkozatban.
A Dignitas infinita című nyilatkozatot azután adták ki, hogy az azonos nemű párok megáldását lehetővé tévő decemberi nyilatkozatuk többfelé ellenérzéseket váltott ki. Ugyanakkor a Reuters szerint a most kiadott dokumentum nem közvetlen válaszként készült az azonos neműek megáldása körüli vitákra, hiszen öt éve dolgoztak rajta.
Ferenc pápa a nyilatkozatot azt követően hagyta jóvá, hogy kérte, „a szegénység, a migránsok helyzete, a nők elleni erőszak, az emberkereskedelem, a háború és más témák” is szerepeljenek benne – mondta a DDF vezetője, Victor Manuel Fernandez bíboros.
A nyilatkozat szerint a béranyaság sérti mind a béranya, mind a gyermek méltóságát, és emlékeztetett arra, hogy Ferenc pápa januárban „megvetendőnek” nevezte és a globális betiltását sürgette.
A nemi elméletről a nyilatkozat úgy fogalmaz, hogy „a személyes önrendelkezés vágya – ahogyan azt a nemi elmélet előírja – engedményt jelent annak az ősi kísértésnek, hogy önmagunkat Istenné tegyük, versenybe szállva a szeretet igaz Istenével, aki az evangéliumban nyilatkozik meg nekünk”.
A genderelmélet a dokumentum szerint azt sugallja, hogy a nemek összetettebbek és változékonyabbak, mint a férfi és a nő bináris kategóriái, és nem csak a látható szexuális jellemzőktől függenek.
A nemváltoztatásról azt írja, „minden nemváltoztató beavatkozás általában azzal a kockázattal jár, hogy veszélyezteti azt az egyedülálló méltóságot, amelyet a személy a fogantatás pillanatától kezdve kapott”.
Ugyanakkor a szöveg az emberi méltósággal ellentétesnek ítéli azt a tényt is, hogy „egyes helyeken nem kevés embert bebörtönöznek, megkínoznak, sőt megfosztanak az élet javától pusztán szexuális irányultsága miatt”.
A nyilatkozat az emberi méltóságot fenyegető veszélyként említi a szexuális visszaéléseket is, amelyek „széles körben elterjedtek a társadalomban” – beleértve a katolikus egyházat is –, valamint a nők elleni erőszakot, a cyberbullyingot és az online visszaélések más formáit.