Élet+Stílus 2024. február. 09. 13:40

Nagy a baj a Mount Everesten nagydolgukat végző emberekkel, mostantól le kell hozniuk az ürüléküket

Minden tele van kakálva a hegyen, és az extrém időjárási körülmények között az ürülék le se bomlik, így az egész hegy bűzölög. Szigorú intézkedések jönnek.

Mostantól nem lehet többé csak úgy a szabadtéren elvégezniük a nagydolgukat a Mount Everesten expedíciózó hegymászóknak: egy erre való, többször használandó zsákba kell elhelyezniük a végterméket, amit aztán magukkal is kell vinniük le a hegyről – írja a BBC a helyi hatóságok közlése alapján.

Már bűzlenek a hegyeink

– idézi a lap Mingma Serpát, Pasang Lhamu közösség vezetőjét. „Sok panaszt kapunk, hogy a sziklákon emberi ürülék látható, amitől egyes hegymászók rosszul lesznek. Ez nem megengedhető, és rontja a megítélésünket is” – tette hozzá.

A mászók mostantól induláskor egy „kakizsákot” fognak kapni, amit visszatéréskor ellenőrizni is fognak.

A mászás során a hegymászók a legtöbb időt az alaptáborokban töltik, ott akklimatizálódnak a csúcstámadás előtt. Itt általában erre kijelölt sátrak szolgálnak vécéül, amelyek alatt hordókba gyűlik a széklet. Azonban amikor a táborból továbbindulnak, már nehezebb a helyzetük. Sokan lyukat ásnak a hóba, de a magasabb részeken sokszor már nincs elég hó ehhez sem.

Így a maradványok kérdése a környék minden hegyén égető probléma.

A számítások szerint három tonna emberi ürülék található az első és a csúcshoz közeli negyedik tábor között,

ennek fele pedig csakis az utolsó, négyes táborban bűzölög, mivel az extrém időjárás miatt nem is tud rendesen lebomlani. Egyes mászók szerint a 7906 méteren található négyes tábort sokan már csak „szabadtéri vécéként” emlegetik, mivel a szélnek való kitettség miatt itt alig van hó, mindenütt jól látható az ürülék.

A helyiek így a következő, márciusban kezdődő mászószezonra 8 ezer kakazsákot rendelnek az Egyesült Államokból a várható négyszáz külföldi mászónak és a nyolcszáz fős segítő stábnak. A zsákokban olyan vegyszerek és porok vannak, amelyek megkeményítik és majdnem szagtalanná teszik az ürüléket.

A mászók átlag napi negyed kiló ürüléket termelnek, és nagyjából két hetet töltenek a táborokban. Így a zsákokat egy ember öt-hat alkalommal kell majd, hogy használja.

Mingma Serpa, az első nepáli, aki mind a 14 nyolcezer méternél magasabb hegyet megmászta, azt mondja, ugyanilyen zacskókat más hegyeken már sikerrel használtak.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.