A magyar fizikus két társával együtt vasárnap veheti át a fizikai Nobel-díjat.
Krausz Ferenc pénteken megtartotta a Stockholmi Egyetemen a Nobel-előadását, amelyben köszönetet mondott családjának, magyarországi tanárainak, osztrák és német kollégáinak, a tudományos közösségnek, és felhívta a figyelmet arra, hogy minden gyerek megérdemli az esélyt. Külön kitért arra, hogy ez ugyanúgy érvényes az ukrán gyerekek is, mint minden másikra.
A fizikus két francia tudóssal, Pierre Agostinivel és Anne L'Huillier-vel megosztva veheti átr vasárnap a fizikai Nobel-díjat az elektronok atomon belüli mozgásának vizsgálatát szolgáló, attoszekundumos fényimpulzusokat előállító kísérleti módszereikért. Közülük pénteken harmadikként lépett a pódiumra Krausz Ferenc, aki beszámolt az áttörő eredményről, amelyet kutatócsoportjával 2001-ben sikerült elérniük, amikor a világon elsőként hoztak létre attoszekundumos fényimpulzusokat.
Kiemelten méltatta bécsi egyetemi professzora, Arnold Schmidt érdemeit, majd részletesen felidézte az elmúlt két évtizedben végzett kutatásainak állomásait. Végül arról is beszámolt, hogy eredményeiket miként lehet felhasználni az orvosi diagnosztikában, például a rákszűrések hatékonyabbá tételében. Itt már kitért a magyarországi kutatásokra is.
Krausz Ferenc a díjjal járó pénzösszeget az ukrajnai helyi közösségek projektjeinek támogatására ajánlotta fel, beszédét pedig most azzal zárta, hogy felhívta a figyelmet az Ukrajnában zajló háborúban érintett gyermekek helyzetére. "Mint minden gyerek a világon, ők is megérdemlik az esélyt" - hangsúlyozta a fizikus, aki létrehozott egy egyesületet is az ukrajnai gyerekek támogatására.
A Nobel-díjas magyar fizikusról készült portrénkat itt elolvashatja.
Krausz Ferenc a zseni, aki a lézert a rák elleni küzdelem és az orvosi diagnosztika szolgálatába próbálja állítani
Volt munkatársa szerint zseniális fizikus Krausz Ferenc, aki Pierre Agostinivel és Anne L'Huillierrel megosztva kapta meg az idei fizikai Nobel-díjat. Dombi Péter, a Wigner Fizikai Kutatóközpont csoportvezetője, az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézetének osztályvezetője azt mondta, Krausz Ferenc a világon élen jár a nagyon gyors folyamatok vizsgálatában és kiaknázásában.