Népirtás helyszíne, kínzóhely, háborús temető is felkerült az UNESCO világörökségi listájára.
Eddig csak a Lengyelországban lévő auschwitz-birkenaui volt koncentrációs tábor és a japán Hirosimai Béke Emlékmű került fel a világörökségi listára azon helyszínek közül, amelyek emberi szenvedésekhez köthetők.
Az UNESCO egy 2018-as tanácskozásán úgy döntöttek, hogy nem vesznek fel a listára olyan helyszíneket, amelyekhez kegyetlenkedés és konfliktusok kapcsolódnak.
Az UNESCO Rijádban ülésező Világörökség Bizottságának tagjai kedden ugyanakkor felvették a listába az argentínai kínzások emlékhelyét, majd az első világháború és a ruandai népirtás helyszíneit is.
"A három dosszié megvizsgálása globális szinten új fejezetet nyit a világörökség intézményében" – áll az UNESCO által a döntés előtt kiadott tájékoztatóban.
Az első világháborús helyszínek között egy sor katonai temető, harctéri temető és emlékhely szerepel Belgium északi és Franciaország keleti része között. A 139 helyszín az első világháború nyugati frontvonala mentén található, és a temetkezési helyeken különböző nemzetiségű katonák tízezrei nyugszanak.
"Valahányszor csak egy háború közelít Európa kapuihoz (...) ezek a helyszínek minden korábbinál jobban szolgálnak a béke melletti védőbeszédként" – fogalmazott közleményében Rima Abdul Malak francia kulturális miniszter.
A ruandai dombokon becslések szerint egymillió embert – tuszikat, de mérsékelt hutukat és twa pigmeusokat is – gyilkoltak meg felfegyverzett milíciák 1994-ben.