Élet+Stílus hvg.hu 2023. augusztus. 24. 14:12

Volt értelme a lezárásoknak és a maszkviselésnek is

Egy most megjelent tanulmány szerint a járvány idején hozott intézkedések „egyértelműen” csökkentették a vírus terjedését.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Szakértők a nem gyógyszeres beavatkozások – vagyis nem az oltások és nem a gyógyszerek – hatékonyságát vizsgálták, mégpedig abban a formában, amikor több intézkedést egymást kiegészítve vezettek be.

A Royal Society jelentésében a nem gyógyszeres beavatkozások hat csoportját vizsgálták abból a szempontból, hogy mennyire voltak hatékonyak a vírus terjedésének a megakadályozására a Covid-járvány során. Ezek között volt többek között a maszkviselés, a távolságtartás, a lezárások, a tesztelések, a nyomkövetés és a karantén, az utazási korlátozások vagy a kommunikáció.

Külön-külön használva is találtak bizonyítékot ezeknek az intézkedéseknek a hatékonyságára a vírus terjedésének a csökkentésében, de igazán akkor voltak hatékonyak, ha egymással kombinálva vezették be őket. Továbbá bizonyítékot találtak arra, hogy a nem gyógyszeres beavatkozások akkor voltak a leghatékonyabbak, amikor a vírus terjedésének intenzitása alacsony volt - vagyis a járvány kezdeti szakaszában, vagy a vírus újbóli megjelenésének az első jeleit követően.

Egy újonnan megjelenő fertőző betegségnél a reagálás korai szakaszában, a gyógyszeres kezelések és vakcinák kifejlesztése előtt általában a nem gyógyszeres beavatkozások jelentik az egyetlen rendelkezésre álló eszközt a fertőzés terjedésének a kontrollálására. Azonban, mint az a Covid-járvány idején is látható volt, ezek alkalmazásának káros következményei lehetnek például az oktatás, a gazdaság vagy az emberek személyes élete terén, ami elengedhetetlenné teszi azt, hogy mérlegre kerüljön a hatékonyságuk.

Sir Mark Walport professzor, a jelentés szakértői munkacsoportjának elnöke elmondta: „Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre, hogy levonjuk a következtetést, miszerint az egymást kiegészítő nem gyógyszeres beavatkozások korai, szigorú bevezetése egyértelműen hatékony volt a koronavírus-fertőzések korlátozásában. Ez nem jelenti azt, hogy minden egyes nem gyógyszeres beavatkozás mindig és mindenhol hatékony volt, de a pandémia során végzett rengeteg kutatás tanulságainak levonása kulcsfontosságú lesz ahhoz, hogy felkészüljünk a következő járványra.”