A rekorddöntő norvég hegymászót, Kristin Harilát azzal vádolják, hogy csapatával csúcstámadás közben magára hagyott egy haldokló hordárt. Ő ezt tagadja.
Kemény vádakat fogalmaztak meg Kristin Harilával szemben, aki azzal került be a hírekbe, hogy alig több mint három hónap alatt – serpa és oxigén segítségével – minden 8000 méter feletti csúcsot megmászott, és ezzel rekordot állított fel. Egy felvétel alapján viszont ennek a rekordnak komoly ára volt. Harilát azzal vádolják ugyanis, hogy miközben a K2 csúcsát megmászva a rekordot hajszolta, addig a csapatával egyszerűen átléptek egy haldokló hordár felett.
Mohammed Hassan hordár egy meredek peremről zuhant le mintegy 8200 méteres magasságban. Harila szerint a csapata mindent megtett Hassan megmentése érdekében, de a körülmények túl veszélyesek voltak ahhoz, hogy megmozdítsák.
Két osztrák hegymászó, Wilhelm Steindl és Philip Flämig, akik szintén a K2-n voltak aznap, azt mondták, hogy a később drónnal rögzített felvételeken az látható, ahogy a hegymászók ahelyett, hogy megpróbálták volna megmenteni Hassant, a teste fölött átsétáltak. Steindl szerint az Alpokban ilyesmi elképzelhetetlen lenne. „Úgy bántak vele, mint egy másodrangú emberrel. Ha nyugati lett volna, azonnal megmentették volna – mondta. – Senki sem érezte magát felelősnek érte. Ami ott történt, az szégyen. Egy élő embert hagytak meghalni, hogy rekordokat állítsanak fel.” Steindl később meglátogatta a hordár családját, és megtudta, hogy Hassan a tapasztalatlansága ellenére azért vállalta el a kötéljavítói munkát, hogy ki tudja fizetni cukorbeteg édesanyja orvosi számláit.
Kristin Harila visszautasította a vádakat, és kitartott amellett, hogy csapata mindent megtett Hassan megmentése érdekében. „Másfél órán keresztül próbáltuk visszaemelni, és az operatőröm még egy órán át ott maradt, hogy vigyázzon rá. Nem hagytuk egyedül. – mondta a Telegraphnak. – A körülményeket figyelembe véve nehéz elképzelni, hogyan lehetett volna megmenteni. A hegy talán legveszélyesebb részén esett le, ahol a keskeny ösvény és a rossz hóviszonyok miatt korlátozottak voltak az esélyei annak, hogy valakit le tudjanak vinni.”
A Pakisztánban található K2 a világ legnehezebben megmászható nyolcezresei közé tartozik. Ellentétben a Mount Everesttel, ahol vannak laposabb szakaszok is, itt a meredek sziklafalak és a változékony időjárás mellett sziklaomlások, lavinák és igen nehezen leküzdhető gleccserek is nehezítik a mászók dolgát.
A 2018-as adatok a mászáskísérletek több mint ötöde végződik halállal.