Élet+Stílus hvg.hu 2023. augusztus. 08. 11:22

A női orgazmust ünnepli a világ augusztus 8-án

Először egy brazil városban csináltak népegészségügyi kérdést a női orgazmusból.

Elsőre talán meglepően hangzik, hogy már a női orgazmusnak is van nemzetközi napja, de 2006-ban José Arimateia Dantas Lacerda teljesen komolyan gondolta a dolgot. A brazil Esperantina városvezetője amellett érvelt, hogy törvénnyel kellene védelmezni a nőknek az örömhöz való jogát az ágyban, tanulmányozni kellene azt, és népegészségügyi kérdéssé tenni. Dantas egy a témában készült felmérésre hivatkozott, melyből kiderült, hogy a nők egy jelentős részének nem akkora élvezet a szexuális együttlét, mint a férfiaknak, nem elégedettek a szexuális életükkel, mert csak ritkán vagy soha nem tudják megtapasztalni az orgazmust. Kezdeményezésére nemzetközi szinten is felfigyeltek, aminek következtében augusztus 8-át végül kikiáltották a női orgazmus nemzetközi napjának.

A gyönyörszakadék

A szexológusok nemzetközi tudományos társasága, az International Academy of Sex Research kutatása szerint, míg a férfiak 85 százaléka jut el a tetőpontig a szexuális együttlétek során átlagosan, addig ez a szám 75 százalék az olyan nőknél, akik egy másik nővel vannak együtt, és csak 63 százalék a férfiakkal nemi életet élő nők esetében. Más kutatások szerint ez az arány 95-65 százalék a férfiak javára.

A két nem orgazmusának elfordulása között még nagyobb az eltérés akkor, ha az első szexuális együttlétet nézzük: a férfiak 80 százaléka él át ilyenkor orgazmust, míg a nőknek csak a 40 százaléka – írja a Guardian. A jelenséget szokás "pleasure gapnek" nevezni (magyarul hívhatnánk akár gyönyörszakadéknak), és okai között találjuk azt, hogy a női test anatómiájának gyönyörszerzésre alkalmas részeit (különösen a klitorisz működését) még mindig nem ismeri eléggé a társadalom, ezenkívül a média, különösen a pornófilmek sokszor teljesen irreális képet festenek arról, hogy mi okoz valójában örömöt a nőknek, továbbá – ahogy az a Netflix The Principles of Pleasure című sorozatából kiderül – a nők egy jelentős része a nemi élete során a szexuális abúzusnak valamilyen formáját át kellett már, hogy élje, ami pedig a későbbi viselkedésüket az ágyban nagyban befolyásolta.

Képünk a Herék, avagy a tojástánc (Les Valseuses) című 1974-es francia vígjáték egyik jelenetét ábrázolja.