Élet+Stílus hvg.hu 2023. július. 23. 18:51

Az Oppenheimer szexjelenete nagyobbat robbant Indiában, mint az atombomba

„Ez közvetlen támadás milliárdnyi toleráns hindu vallási meggyőződése ellen” – írták a rendezőnek.

Csütörtökön mutatták be világszerte, így Indiában is Christopher Nolan új filmjét, az atombomba atyjáról szóló Oppenheimert. A film lenyűgözte a kritikusokat (nekünk is nagyon tetszett) és a elég szép nézőszámokat produkált mindenütt.

 

„Robert, ne borítsd lángba a világot!" - megnéztük az Oppenheimert

Az első pillanattól erős szorongás lesz úrrá a nézőn gyomortájékon, és ez kitart három órán át, miközben nézi Christopher Nolan filmjét, és még csak nem is az atombomba felrobbantása zaklatja fel leginkább.

Indiában viszont egy (amúgy a történet szempontjából nem hangsúlyos) szexjelenet miatt tiltakoznak sokan – vette észre az mafab.hu.

A kérdéses jelenetben a címszereplő (Cillian Murphy) és Jean Tatlock (Florence Pugh) esnek egymásnak, ám a nő megszakítja a közösülést, és kézbe veszi a Bhagavad Gita egy példányát, majd a szex folytatásához megkéri a férfit, hogy olvassa fel belőle: "Én vagyok a halál, világok pusztítója".

(A kötetet Oppenheimer valóban nagyon szerette, és e sora jutott eszébe a valóságban a bunkerben, amikor az első atombombát felrobbantották.)

Mivel ez a hinduizmus szent könyvéből való, Nolan pedig ilyen profán módon emelte be a filmbe, azt sokan a hit elleni támadásnak vélik.

Nem sokkal a film bemutatása után ezért tiltakozások kezdődtek a közösségi médiában, ahol az emberek aggodalmukat fejezték ki a jelenet és annak a hindu közösségre gyakorolt hatása miatt.

Uday Mahurkar újságíró, a Save Culture Save India Foundation alapítója a Twitteren még levelet is írt Nolannek, amelyben - bár, mint írja ő maga nem látta a filmet, csak tudomására jutott, hogy abban mik vannak - felszólította a filmkészítőt, hogy távolítsa el a jelenetet a filmből.

"Nem tudjuk, mi a motiváció és a logika a tudós életének e felesleges jelenete mögött. De ez milliárdnyi toleráns hindu vallási meggyőződése elleni közvetlen támadás, vagy inkább a hindu közösség elleni háború” – írja. Levelét azzal zárja: „Ha úgy döntenek, hogy figyelmen kívül hagyják ezt a felhívást, azt az indiai civilizáció elleni szándékos támadásnak tekintjük.”

Az ellentmondások ellenére az Oppenheimer továbbra is vonzza a közönséget Indiában is, sőt, ott még a Barbie-nál is több bevételt termelt.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.