Nagy Iván László
Szerzőnk Nagy Iván László

Hiszen ha valaki, akkor Tóth Gabi és az Ismerős Arcok ez évben is maradandót alakított – igaz, aligha zenei téren, de az másodlagos.

Ugye emlékszünk még arra a múlt heti hírre, hogy a Magyar Mozgókép Fesztiválon az a Blokád kapta a legjobb játékfilmnek járó díjat, amelyik telis-tele van a Fidesz narratíváival a közelmúltról, és amely nemcsak az Oscar-jelölésnél bukott hatalmasat, hanem a mozikban is? Tudják, ez az az esemény, ahol a díjazott film rendezője, Tősér Ádám fellökte a Népszava újságíróját, Csákvári Gézát, mert filmkritikájában filmet mert kritizálni a 2020-as évek Magyarországán.

Kovács Bálint: Szia uram, propagandafilm-fesztivál okosba' érdekel?

Egy kritikust megtámad a pénzzel és lehetőségekkel kitömött kurzusfilm rendezője az állami filmfesztiválon, és a Nemzeti Filmalapnak ehhez egy szava sincsen, a frissen díjazott filmesek meg boldogan szelfiznek a díjaikkal. Ez a magyar művészet egy mondatban? Vélemény.

Na, lökdösődésről egyelőre nem tudunk, az viszont biztos, hogy szellemiségében nem volt messze a NER szombat esti önfényező „kulturális” eseménye, a köz- és propagandamédia jóvoltából megrendezett Petőfi Zenei Díjátadó.

Akár fontos is lehetne elemezni, megvitatni, kibeszélni, hogy egy-egy díj jó helyre ment-e, hogy azokban az években, amikor a földből nőnek ki az Azahriák, a Beton.Hofik meg a Carson Comák és töltenek meg arénákat, de minimum Budapest Parkokat, akkor kinek jár egy elismerés. Elvégre úgy szól a sajtóközlemény is: „idén kilenc kategóriában ismerték el a hazai könnyűzenei élet kiemelkedő előadóművészeit és alkotásait.”

Cserébe inkább nézzünk szembe a tényekkel, hogy szombat este az A38 hajón a legfideszesebb előadóművész kategóriában versengtek a díjazottak. Tisztelet a kivételnek, ha van.

Az év női előadója: Tóth Gabi. Ehhez nincs mit hozzáfűzni.

Az év zenekara: Ismerős Arcok, a Nélküled című nemzeti gyász- és giccsballada szerzői. Az indoklás: „a Máté Péter-díjas és Teleki Pál-érdeméremmel kitüntetett együttes jellegzetes, magával ragadó hangzást és egyedi gondolatokat kínál a közönségnek. Dalaikban megjelenik a nemzet sorsa, a hazaszeretet, a családi egység, a kulturális értékek megóvásának fontossága. Az idei Nemzeti Összetartozás Napján a Duna a tematikus műsorfolyamát 2022-es lemezbemutató koncertjükkel zárta.”

Ezek után tulajdonképpen lényegtelen is a többi díj, hiszen ha valaki tényleg meg is érdemelte, értékét rég elinflálta a fenti két győztes. A teljesség igénye végett:

  • Év férfi előadója: Csík János
  • Az év koncertje 2023: Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák
  • Az év zenei eseménye 2023: Szabadság, szerelem - Petőfi 200 című zenés, irodalmi előadás (versfeldolgozások DÁNIELFY, Ember Márk, Paulina, a Romengo, a 4S Street, az Aurevoir., Trap kapitány és a THA SHUDRAS, a The Biebers és az Irie Maffia énekesnője, Sena tolmácsolásában)
  • Az Év televíziós felvétele 2023 és az Év zenei felvétele 2023: Szarka Tamás – Állnak az órák

(bár ehhez érdemes elolvasni az indoklást is: „Az "Év televíziós felvétele 2023" díjat Nagy István rendező és Szepesi Dávid operatőr kapta a Kossuth-díjas előadóművész békét hirdető lírai hangvételű szerzeményéhez készített videóklipért. A Wolf Katival közös duettet az "Év zenei felvétele 2023" kategóriában is díjazták. A közmédia által készített klip országos tévépremierként debütált februárban a Dunán.)

  • Az év hangszeres előadója 2023: Sárik Péter
  • Az év dala 2023: Titán – Éjféli Járat

Az eseményen volt egy pár hazafias fellépés is, de ami tényleg pozitívum az az, hogy megemlékeztek Török Ádámról, a Mini együttes alapító-frontemberéről.

Ide kattintva eléri a Nyüzsi további cikkeit, azonnali véleményeket, érdekességeket, szórakoztató mémeket, gif-eket, videókat.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.